ثبت رایگان کسب و کار

نکات مهم در طراحی و دکوراسیون مهد کودک

شما اینجا هستید

نویسنده: 
آربروسک

مهد کودک ها از آن مکان هایی هستند که باید به دقت و ظرافت بسیاری طراحی و رنگ آمیزی شوند. هر چه باشد با بچه ها طرف هستید و آنها روحیه ای ظریف و حساس دارند، از این رو باید در انتخاب رنگ و طرح باید دقت بالایی داشت.

به دلیل ماهیت مکانی، در معماری مهد کودک باید نکات و موارد زیادی را در نظر گرفت. رعایت این موارد به ایجاد یک مهد کودک ایده آل کمک شایانی می کند. 

طراحی مهد کودک، نیازمند بکار گیری علومی همانند روانشناسی است تا به کمک آن بتوان محیطی خلق کرد که با رفتار ها و خلق و خوی کودکانی که در آن به فعالیت می پردازند، متناسب باشد. طراحی و ارائه محیط های شاد و دلپذیر که در عین استفاده از رنگ های متنوع در آن، آرامش و سادگی نیز حفظ شود، یکی از موارد لازم در این زمینه است

تفکیک محیط کاری، بهداشتی، فضاهای استراحت و اتاق های دیگر با اتاق بازی کودکان باید به نحو احسنت انجام شوند. این فضاها می بایست طبق انتظاراتی که از مهد کودک می رود و با توجه به وسعت و تعداد کارکنان و کودکان حاضر در مهد کودک تعبیه شود.

همچنین در فضای بازی کودکان، قرار دادن چند وسیله بازی نیز ایده مناسبی است. به علاوه اتاق بازی کودکان حتما حتما باید در نزدیکی ورودی یا خروجی ساختمان قرار داشته باشد. نکات دیگری از جمله کوتاه بودن ارتفاع تابلوهای مخصوص کودکان و مرتفع بودن تابلوهای مخصوص بزرگسالان وجود دارد که رعایت آن ها خالی از لطف نیست.

مهد کودک

 

در این محیط باید از رنگ های ملایم و آرامش بخش در کف ودیوار و رنگ های اصلی زرد ، آبی و قرمز در وسایل دیگر استفاده کرد. درب های ورود و خروج نیز باید امکان رفت و آمد سریع را برای کودکان فراهم کند. همچنین در محل قرار دادن پریز ها و وسایل این چنین باید دقت کافی را بکار برد و تا حد امکان آن ها را از دسترس کودکان به دور نگه داشت.

حفظ ایمنی کودکان
مسئولیت نگه داری کودکان بسیار سنگین است و حفظ ایمنی آنان امری حیاتی است که باید در طراحی داخلی مهد کودک رعایت شود. برای انجام این کار، می‌توان وسایل خطرناک را از دسترس کودکان دور نگه داشت و با استفاده از کفپوش مهدکودک و دیوارپوش مهدکودک این ایمنی را افزایش داد.

بهره گیری از خلاقیت
اگر دوست دارید یک مهد کودک موفق و پربازده داشته باشید، سعی کنید حس ماجراجویی و شگفتی را در کودکان فعال کنید. یک ایده عالی برای انجام این کار این است که کفپوش ها و دیوارپوش مهدکودک با طرح بازی فکری را در اختیار کودک قرار دهید. سعی کنید از اجزا و عناصر شگفت انگیز در مهد کودک بهره ببرید تا کنجکاوی بیشتری را در کودکان ایجاد کنید.

فضای باز
معمولا کودکانی که به مهد کودک مراجعه می‌کنند، نیاز به فضایی باز برای شادی و بازی دارند؛ بنابراین کمبود فضای مهد کودک برای آنان ناخوشایند است و باعث دلگیر شدن محیط می‌شود. بهره‌گیری درست از اصول دکوراسیون می‌تواند تا حد زیادی فضا را بازتر نماید.

رنگ بندی جذاب
استفاده از رنگ‌های شاد و مفرح برای کودکان در سن رشد یک اقدام عملی و فوق‌العاده است. برای مثال کفپوش مهدکودک و دیوارپوش مهدکودک باید به رنگی باشد که روحیه شادی و کنجکاوی کودکان را تقویت کند. البته این موضوع برای سایر عناصر موجود در مهد کودک نیز صدق می‌کند.

توجه به علایق کودکان
برای افزایش هرچه بیشتر تعامل و علاقه کودکان به محیط، قرار دادن عناصر و اجزای مورد علاقه آنان در کنارشان می‌تواند مفید واقع شود. به عنوان مثال: برای اتاق کودکان پسر، استفاده از توپ، عناصر ورزشی، کارتون‌های پسرانه و... توصیه می‌شود، در حالی که کودکان دختر نیاز به عناصر دخترانه و کارتون‌های مختص به خود را دارند.

برچسب ها: 
دکوراسیون مهد کودک
طراحی مهد کودک
مهد کودک

درباره نویسنده

نويسنده:آربروسک

افزودن دیدگاه جدید