ثبت رایگان کسب و کار

فرش و قالیچه های قدیمی و آنتیک در سبک سنتی

شما اینجا هستید

نویسنده: 
Negin.Fealegari

فرش و قالیچه های آنتیک و با شکوه در کارگاه های طراحان برتر بافته شده اند، از جمله حاجی جلیلی از شهر تبریز. طرح های گلدار این فرش های آنتیک به دلیل بافت ظریف، برش های نزدیک به هم و توجه خاص به جزئیات، وضوحی مثال زدنی دارند.

فرش و قالیچه های قدیمی و آنتیک در سبک سنتی

هر یک از سبک های شهری مهم تبریز (به ویژه از حاجی جلیلی) لاور کرمان (به ویژه از کارگاه توس پیان، خاصتی و دل مغانی)، کاشان (به ویژه محتشم دبیر) و سبک پشمی (آنیستر) و مشهد (به ویژه کارگاههای آموغلی و صابر)، عناصر طراحی منحصر به فرد و بافت فردی خاص خود (ساختار درونی فرش) را دارا می باشند. در حالیکه هر یک از شهرهایی که تولیدکننده این محصولات هستند، عناصر طراحی منحصر به فرد، زبان و رنگ های خاص خود را دارند.

مطلب پیشنهادی: 7 اشتباه در انتخاب فرش که هرگز نباید مرتکب آن ها شوید

فرش و قالیچه های قدیمی و آنتیک در سبک سنتی

برخلاف فرش های شهری، روستاها و عشایر بافندگان مطرح فرش بودند که هر گره از آن را طراحی کرده و در قرن 19 نبست به کارگاه های معروف بافندگی فرش ایرانی در شهر ما برتری داشتند. طرح های گره به گره که کارتون هم نامیده می شوند بعدها عیناً از سوی بافندگان تقلید شد. این سبک بافت فرش امکان ایجاد کارهای برتر از نظر شکوه و تقارن را فراهم ساخت که به آن "هنر تقارن مطلق" هم گفته می شود.

پسشنهاد ویژه: چگونه یک فرش مناسب برای کف خانه خود انتخاب کنیم؟

این ویژگی طراحی که در همه فرش های شهری وجود دارد، نظم کامل جهان را نشان می دهد. بافندگان تبریزی و به ویژه کارگاه حاجی جلیلی، انواع ظریف با طرح های تاریخی (از جمله اردبیل) را بافته اند که در آن رنگ هایی چون قرمز آجری، سفید کرمی و سبز ملایم به کار رفته است. از جمله ویژگی های فرش های حاجی جلیلی، طرح های مدالیون با گره های ظریف در رنگ های ملایم و برخی موارد با ابریشم و با نقش های دقیق می باشند.

بیشتر بخوانید: روانشناسی رنگ ها

فرش و قالیچه های قدیمی و آنتیک در سبک سنتی

شهر کرمان گنجینه فرش های لاور کرمان را تولید کرده است. طرح های اشتراکی مشخص شده توسط پیچیدگی زیاد، با مقیاس کوچک و الگوهای پیچیده و یک پالت رنگی طلایی و زرد، دو تقابل با بخش های کوچک رنگ های نیلی پر رنگ و نیز صورتی، آبی و سبز قرار گرفت. جالب توجه است که بافندگان کرمانی به یکی از نادرترین و مورد ستایش ترین رنگ ها دسترسی داشتند.

بدانید: دکوراسیون با کفپوش ها و طرح های سه بعدی

رنگ قرمز دانه اناری، منجر به ایجاد آبی قرمز رنسانس در این فرش های آنتیک شد. این مدل ها چند سال طول می کشد تا بافته شود و مورد ستایش مجموعه داران و طراحان داخلی قرار گیرد.

فرش و قالیچه های قدیمی و آنتیک در سبک سنتی

شهر کاشان سابقه بافندگی طولانی دارد که به قرن 16 بر می گردد. این شهر زادگاه بسیاری از طرح های زیبای آنتیک بوده است. در فرش های بافته شده در کاشان در قرن 19، فرش های محتشم کاشان بسیار مورد ستایش می باشند. این مدل های پشمی دارای بهترین کیفیت بافته شده که یک کیفیت انعکاسی به آن می دهد و رنگ آن را روشن تر می کند. پس زمینه های طلایی و دندان فیلی در فرش های محتشم کاشان دارای طرح های گره دار مدالیون قطره اشک یا نقوش پیچیده ی برگ و شکوفه می باشند.

حتما ببینید : مدل قالیچه های شیک برای اتاق نشیمن

فرش و قالیچه های قدیمی و آنتیک در سبک سنتی

فرش های آمریتسر اگر چه اساساً سبک شهری دارند، در شهر آمریتسر در نزدیکی شهر معروف آگرا بافته می شوند. بافندگی در این شهر بسیار تحت تاثیر بافندگی پارسی بوده و به قرن 16 بر می گردد. نیروهای برجسته در این شهر، استاد خلق رنگ های گیاهی بودند که به فرش های آنتیک آنها زمینه های معنوی طلایی، زرد کمرنگ، صورتی، آبی متوسط و رنگ منحصر به فردی به رنگ بنفش کمرنگ می دهد. طرح های این مدل ها یک حس متفاوت دارد و اغلب شامل تصویر حیوانات در تاکستان پر پیچ و خم می باشند.

فرش و قالیچه های قدیمی و آنتیک در سبک سنتی

در مشهد فرش های قرن 19 از سنت کلاسیک تبعیت می کردند. این فرش ها با طرح های گلدار معمولا از رنگ شیری کمی پر رنگ یا زمینه های شرابی به عنوان رنگ متمایز خود استفاده می کردند. الگوهای گل با الهام گرفتن از گیاهان حول یک مدالیون متقارن در مرکز، بسیار آراسته هستند. از جمله ویژگی های فرش های مشهد یک دست، محکم و سنگین بودن آنها است.

حتما بخوانید: چگونه فرشی مناسب برای کف خانه خود انتخاب کنیم؟

فرش و قالیچه های قدیمی و آنتیک در سبک سنتی

فرش اصفهان رابطه مستقیمی با سنت های مهم بافندگی دوره صفویه در قرن های 16 و 17 دارد که به عنوان عصر طلایی بافندگی پارسی شناخته شده هستند. خوب بودن از منظر تخصصی، درجه یک بودن و پشم براق و طرح های گیاهی، نشانه های بارز این سبک از فرش ها می باشند. این محصولات به اندازه اتاق و طبق درخواست مشتری بافته می شوند. طرح کلاسیک اصفهان، نقش های متقارن، طرح های شرابی و مدالیون داشته که از نیمه قرن 19 تا حدود سال 1920 فرش های بافته شده برتر بوده اند.

فرش و قالیچه های قدیمی و آنتیک در سبک سنتی

در قرن 19 از جمله ظریف ترین فرش های پارسی، انواع آنتیک می باشند. این فرش ها با ظرافت بافته شده اند و با مدل های کاشان برابری می کرده اند. انواع درشت بر پایه کتان بوده و یک دسته محکم داشتند.

فرش و قالیچه های قدیمی و آنتیک در سبک سنتی

 در قرن 19 فرش های تهران یکی از بافت های بسیار ظریف و غیر طبیعی را در میان فرش های آنتیک پارسی داشت. این مدل ها به دلیل ظرافت مورد ستایش افراد صاحب نظر قرار گرفت.

یکی از شاخصه های این سبک کشیدن تصاویر تقریبا واقعی بود. در این سبک حیوانات، فرم های گیاهی و پرندگان بر گرفته از مشاهده مستقیم طبیعت بودند. برای این طرح ها از رنگ های متنوع استفاده شده و معمولا از ترکیب های رنگی خشن اجتناب می شد. فرش های تهران از جمله نادرترین مدل های آنتیک تولید شده به حساب می آیند.

مطلب ویژه:  دکوراسیون کف و راهنمای انتخاب فرش

فرش و قالیچه های قدیمی و آنتیک در سبک سنتی

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را در قسمت دیدگاه ها عنوان نمائید.

 

منبع: claremontrug | گروه تحریریه دکوملک

ابزار و طراحی دکوراسیونفرش، موکت و قالیچه
فضاهای داخلیکف
برچسب ها: 
آنتیک
سبک سنتی
قالی سنتی
قالیچه های قدیمی

درباره نویسنده

نويسنده:Negin.Fealegari
عضو و نویسنده گروه تحریریه دکوملک

افزودن دیدگاه جدید