ثبت رایگان کسب و کار

فرش ها و قالیچه های آنتیک در سنت شهرهای بزرگ

شما اینجا هستید

نویسنده: 
elahe

در میان 4 گروه فرش های آنتیک پارسی، فرش های شهری بیش از سایرین اصلاح شده اند. این فرش های آنتیک در کارگاه های طراحان برجسته از جمله حاجی جلیلی از شهر تبریز بافته می شوند. طرح های گلدار و بوته ای این فرش ها شفافیتی ستودنی داشته و بافتی ظریف و پرزهای کوتاه و توجه ویژه به جزئیات در کارگاه ها به چشم می خورد. هر یک از شهرهای صاحب سبک تبریز (بویژه در کارگاه  حاجی جلیلی) لاور کرمان (تائوسنچیان، خاصتی و دلمغانی) کاشان (محتشم و دبیر سبک منچستر) و مشهد (آموغلی و صابر) عناصر طبیعی منحصر بفرد و بافت خود را دارند (ساختار درونی فرش).

فرش ها و قالیچه های آنتیک در سنت شهرهای بزرگ

در حالیکه هر شهری که این گنجینه ها در آن تولید می شوند، الگوی شخصی خود و زبان و رنگ های خود را دارا است، یک جنبه طراحی که در همه شهر ها متداول است، تقارن می باشد. برخلاف فرش های تولید شده در شهر و در روستا و قبیله ها، یک بافنده خوب که هر گره یک فرش را طراحی می کند، کارگاه های مشهور قرن 19 را در شهر ها سرپرستی می کردند. این طرح های گره به گره دقیقا توسط بافندگان رعایت می شوند. این روش تولید فرش امکان ایجاد کارهای برجسته با شکوه و تقارن بالا که هنر تقارن مطلق نامیده می شود را فراهم می سازد. این ویژگی طراحی که در همه انواع فرش های شهری مشترک است، به معنای نشان دادن نظم کامل جهان است.

بیشتر بدانید: مدل قالیچه های شیک برای اتاق نشیمن

فرش ها و قالیچه های آنتیک در سنت شهرهای بزرگ

بافندگان فرش در تبریز، بویژه افرادی که در کارگاه معروف حاجی جلیلی بودند، فرش های بسیار ظریف با طرح های تاریخی از جمله اردبیل تولید کردند که در آنها از قرمز آجری، سفید کرم و سبز ملایم استفاده شده بود. ویژگی های سبک جلیلی، طرح های مداسیون با گره های ظریف با رنگ های ملایم بود که برخی با ابریشم و پرز کوتاه و نقش های دقیق همراه بودند.

بخوانید: دکوراسیون کف و راهنمای انتخاب فرش

فرش ها و قالیچه های آنتیک در سنت شهرهای بزرگ

شهر کرمان فرش های گنجینه فرش لاور (راور) کرمان را تولید کرد. طرح های اشتراکی با الگوهای با مقیاس کوچک و زمینه رنگی طلایی و زرد که در تضاد با بخش های کوچک ایندیگو و صورتی کمرنگ، آبی و سبز بود. جالب اینکه بافندگی در کرمان به یکی از رنگ های نادر دست یابی داشت، رنگ کوچینال که منجر به رنگ هاب آبی- قرمز رنسانس در این فرش های برجسته شد. این بهترین فرش ها چند سال برای بافت زمان نیاز داشت و مورد احترام مجموعه داران و طراحان داخلی قرار می گرفت.

حتما بخوانید: دکوراسیون کف: 7 اشتباه در انتخاب فرش که هرگز نباید مرتکب آن ها شوید

فرش ها و قالیچه های آنتیک در سنت شهرهای بزرگ

شهر کاشان تاریخچه بافندگی دارد که به قرن 16 بر می گردد. این شهر جایگاه تولید بسیاری از طرح های آنتیک بود. از میان فرش های بافته شده در کاشان در قرن 19، محتشم کاشان مورد احترام ترین است. این فرش ها با پشم بره با بهترین کیفیت بافته می شد که کیفیتی انعکاسی به آنها بخشیده و رنگ ها را درخشان تر می ساخت. زمینه طلایی فرش های محتشم کاشان، طرح های با گره های ظریف با مدالیون قطره اشک یا شکوفه و برگ در سرتاسر فرش داشت.

مطالعه کنید: چگونه یک فرش مناسب برای کف خانه خود انتخاب کنیم؟

فرش ها و قالیچه های آنتیک در سنت شهرهای بزرگ

فرش های امریتسر اگرچه در سنت شهری بودند، در شهری با این نام نزدیک شهر معروف آگرا در هند که وطن تاج محل است، بافته شده اند. بافندگی در این شهر بسیار تحت تاثیر بافندگی پارسی بوده و به قرن16 برمی گشت. افراد برجسته در اینجا، متخصص ایجاد رنگ های گیاهی بودند که باعث می شد فرش های آنها زمینه های طلایی، صورتی و آبی منحصر بفرد داشته باشند. طرح های این فرش ها با طرح حیوانات کوچک درون مارپیچ شناخته می شد.

بیشتر بخوانید: فرش و قالیچه های قدیمی و آنتیک در سبک سنتی

فرش ها و قالیچه های آنتیک در سنت شهرهای بزرگ

 فرش های قرن 19 مشهد، سنت فرش که از قرن 16 و 17 آغاز شده بود را ادامه می دادند. فرش های مشهد با طرح گل معمولا زمینه های بورگاندی و رنگ متمایز داشتند. الگوهای رسمی و الهام گرفته از طرح گیاهان که دور یک مدالیون متقارن مرکزی بودند، بسیار متداول بود. دسته محکم و سفت، ویژگی فرش های آنتیک مشهدی بود.

بدانید: چطور لکه فرش و قالیچه را از بین ببریم؟

فرش ها و قالیچه های آنتیک در سنت شهرهای بزرگ

فرش های اصفهان ارتباط مستقیمی با سنت بافندگی مهم قرن 16 و 17 و دوره صفویه داشت که این دوره، دوره طلایی بافندگی پارسی بود. پشم خوب و درجه یک و طرح های گل و گیاه، نشانه این سبک از فرش ها بودند. در فرش های بافته شده از نیمه قرن 19، ویژگی های طرح کلاسیک اصفهان یعنی طرح متقارن، طرح های مدالیون پیچیده و تاکستان ظریف، شایع بودند.

مطالعه نمایید: کف اتاق خود را شیک کنید: دکوراسیون با فرش

فرش ها و قالیچه های آنتیک در سنت شهرهای بزرگ

فرش های آنتیک دورشت (Dorasht) در میان ظریف ترین فرش های پرشین بود که در قرن 19 بافته شده اند. این فرش ها بافت بسیار ظریف داشته و مانند فرش های کاشان بودند. طرح های گلدار پیچیده آنها اغلب شامل رز های متمایز و رنگ های قرمز می شد. فرش های دورشت فنداسیون نخی با یک دسته نسبتا محکم داشت. یکی از سبک های نادر در فرش های شهری، فرش های دورشت بود که اغلب با سایز های مشخصی بافته می شد.

مطلب پیشنهادی: طراحی دکوراسیون داخلی و داستان فرش ها و قالی ها

فرش ها و قالیچه های آنتیک در سنت شهرهای بزرگ

فرش های تهران یکی از فرا طبیعی ترین فرش های ظریف بافته شده پارسی در قرن 19 بوده که بسیار ظریف بودند. این فرش ها هنری دوست داشتنی را در بر می گرفت. طرح های واقعی، علامت مشخصه این سبک بود که شامل وفور حیوانات، پرندگان، و شکل گیاهان از مشاهده مستقیم طبیعت می شد. رنگ های ماهرانه و ظربف در اغلب فرش ها بکار می رفت تا پشتیبان این طرح ها باشند. فرش های تهران در میان نادرترین فرش ها دارای سبک آنتیک بوده که بطور باور نکردنی نادر هستند. در فرش های قرن 19، مساحت فرش ها متداول بود.

پیشنهاد ویژه: سبک زندگی و تمیز کاری: کارهایی که نباید با فرش خود انجام دهید

مطالب آمده در این مقاله برای افزایش سطح اطلاعات و انواع فرش های ایرانی بوده که در سطح جهان بسیار محبوب هستند. لطفا در قسمت دیدگاه ها نظرات و پیشنهادات خود را عنوان نمائید.

 

منبع: claremontrug | تحریریه گروه طراحی دکوراسیون دکوملک

ابزار و طراحی دکوراسیونفرش، موکت و قالیچه
برچسب ها: 
آنتیک
فرش
قالی
قالیچه

درباره نویسنده

نويسنده:elahe
نویسنده و عضو گروه تحریریه دکوملک

افزودن دیدگاه جدید