ثبت رایگان کسب و کار

فرش های آنتیک و قدیمی پارسی در سنت دهکده ای و روستیک

شما اینجا هستید

نویسنده: 
elahe

فرش های روستایی یا روستیک، دسته ای از فرش های آنتیک پرشین هستند که در سطح محلی و غیر رسمی بعنوان یک صنعت نخ برای کاربرد توسط جوامع منطقه ای یا برای فروش به بازار گسترده تر تولید می شده اند. این فرش ها با استفاده از بافت سنتی توسط بافندگان متعدد که بر روی دارهای قالی خانگی کار می کرده اند، تولید می شده اند. بهترین مدل های روستیک و دهکده ای خلاقیت هنری زیاد و عدم تقارن دارند. بسیاری بر این باورند که این نوع فرش ها هنرمندانه ترین آنها با ابعاد اتاقی تا قصر هستند.

فرش های آنتیک و قدیمی پارسی در سنت دهکده ای و روستیک

انواع روستیک پارسی قرن 19 و اوایل قرن 20 طیف وسیعی از رنگ های غیر متداول و نامتقارن دارند که حاصل رنگرزی سنتی با استفاده از مواد طبیعی است. بخاطر نزدیکی به منابع محلی، فرش های روستیک معمولا پشم با کیفیت بالا داشته و گاهی اوقات حاصل گله های خود بافندگان است، و یا از قبایل نواحی اطراف خریداری می شده است.

بیشتر بدانید: مدل قالیچه های شیک برای اتاق نشیمن

فرش های آنتیک و قدیمی پارسی در سنت دهکده ای و روستیک

در طول قرن 19، بازار رو به رشد فرش های پرشین منجر به افزایش تدریجی تولیدکنندگان فرش روستایی شد. نقش ها و المان های ترکیبی بطور خلاقانه از سنت های شهری در روستایی انتخاب می شدند. در بسیاری از موارد، ظهور دوره بافت های تجاری در اوایل قرن 20 باعث کاهش کیفیت و خلاقیت شد. تا دهه 1920، با فاصله گرفتن از میراث بافندگی سنتی، اغلب بافندگان به اشکال استاندارد مناسب برای تولید انبوه روی آوردند.

بخوانید: دکوراسیون کف و راهنمای انتخاب فرش

فرش های آنتیک و قدیمی پارسی در سنت دهکده ای و روستیک

بخشایش (Bakshaish) در روستایی کوهستانی در شمال غرب ایران در آذربایجان بافته می شد. بهترین فرش های آنتیک بخشایش مملو از جزئیات منحصر بفرد و عدم تقارن عمدی است که در الگوهای سنتی متداول هستند. بافندگان بخشایش، استاد ترکیب طرح های هندسی قدیمی و الگوهای کلاسیک بوده و از رنگ و طرح نامتقارن استفاده می کرده اند. اگرچه بسیاری از فرش های بخشایش از الگویی تکرار شونده با مقیاس کوچک با نام طرح هراتی استفاده می کرده اند، فرش های کلکسیونی از طرح های هندسی مقیاس بزرگ و سرتاسری یا مدالیون های مرکزی استفاده می کرده اند. بافندگان بخشایش بخاطر مهارت در رنگ های طبیعی بنام هستند. رنگ آبی بخشایش یک ویژگی اختصاصی است. بافندگان  بخشایش همچنین بخاطر استفاده از موی شتر رنگ نشده معروفند.

حتما بخوانید: 7 اشتباه در انتخاب فرش که هرگز نباید مرتکب آن ها شوید

فرش های آنتیک و قدیمی پارسی در سنت دهکده ای و روستیک

فرش های هریز (Heriz rugs) ترکیب سبک ها را شامل شده و طرح های فرش شهری را با فرش های سنتی قبیله ای شاد و روستیک در هم آمیخته است. فرش های هریز حاصل بازار تبریز و نواحی اطراف بوده و فرش های با ابعاد اتاق برای صادرات را در بر می گرفت. مشخصه فرش هریز، رنگ های گرم با رنگ های طبیعی و مدالیون بزرگ مرکزی و قطعات بسیار بزرگ در گوشه می باشد. فرش های هریز معمولا با ابعاد اتاقی بزرگ تر بافته شده و طرح های هندسی دارند.

مطالعه کنید: چگونه یک فرش مناسب برای کف خانه خود انتخاب کنیم؟

فرش های آنتیک و قدیمی پارسی در سنت دهکده ای و روستیک

سراپیس (Serapis) تعدادی از شناخته شده ترین سبک های فرش پارسی را به نمایش گذاشته و فرش مورد انتخاب بسیاری از ساختمان های ابتدایی فدرال بود. فرش های سراپیس، سبکی الهام گرفته از الگوهای هندسی قفقازی و فرش های مقیاس بزرگ دارند که یک مدالیون رنگی با انواع برجسته را داراست. مهارت استثنایی در رنگ های طبیعی نیز از ویژگی های این فرش ها است. انواع سراپی معمولا ابعاد اتاق دارند اگرچه ابعاد کوچکتر و بزرگ تر هم یافت می شود.

بیشتر بخوانید: فرش و قالیچه های قدیمی و آنتیک در سبک سنتی

فرش های آنتیک و قدیمی پارسی در سنت دهکده ای و روستیک

ملایر، فرش های بافته شده در مرکز بافندگی ملایر و شهرهای اطراف می باشد. فرش های تولید شده در اینجا، بهترین بافت های دکوراسیونی روستیک با طرح های بوته، گل، تاک چرخان و پرنده می باشد. بافندگان ملایر این طرح ها را در الگوهای سرتاسری مورد علاقه غربی ها و سبک مدالیون سنتی بکار می برند. مدل های ملایر معمولا رنگ آس برجسته را در زمینه داشته و انواع رنگ های طبیعی را شامل می شوند. در فرش های ملایر، موی شتر رنگ نشده در زمینه بکار رفته و مورد علاقه مجموعه داران است. بهترین های ملایر از روستای میشین آمده و با نام میشین ملایر شناخته می شوند.

بدانید: چطور لکه فرش و قالیچه را از بین ببریم؟

فرش های آنتیک و قدیمی پارسی در سنت دهکده ای و روستیک

روستای سراب بخاطر تولید فرش های بزرگ و کریدوری بنام است. تعداد کمی فرش کوچک و یا انواع بزرگتر در آنجا بافته شده و به ندرت در بازار امروزی یافت می شوند. الگوی سنتی سراب طرح های بسیار هندسی با مدالیون های الماس شکل در زمینه دارند. سراب یکی از مناطق ایران است که در ابتدا از گره ترکی استفاده کرده است. ظریف ترین مدل های قرن 19 مورد تقاضای شدید می باشند، چرا که  طرح های زاویه دار و رنگ های زمینی آن مبنای عالی برای کارهای هنری معاصر فراهم کرده که روبروی دیوار نصب می شوند؛ الماس با دو مدالیون هندسی در امتداد یک محور عمودی مرکزی. الگوی آنها همواره بسیار هندسی بوده و بسیار شبیه فرش های هریز می باشد که تقریبا 45 مایل آنطرف تر بافته می شدند. قرمز اشباع و رنگ های آبی متداول هستند. ابعاد راهرو و محوطه در این فرش ها غالب بوده و مدل های ابعاد اتاقی به ندرت بافته می شدند.

مطالعه نمایید: کف اتاق خود را شیک کنید: دکوراسیون با فرش

فرش های آنتیک و قدیمی پارسی در سنت دهکده ای و روستیک

تفرش (Tafresh) یک روستای کوهستانی در جنوب تهران است که سبکی متمایز در قرن 19 داشته است. طرح های آنتیک تفرش، لذتی فرا طبیعی داشتند و از سبد های میوه رنگی منحصر بفرد استفاده می کردند. طرح طبیعی، زمینه متداول بوده و اغلب چند برنده در اطراف به چشم می خورد. همانند اغلب فرش های روستیک پرشین، تفرش هم بافتی متوسط داشت. زمینه رنگی معمولا غنی و متنوع بوده است. برخی ویژگی های مدل تفرش در قرن 20، مدالیون مرکزی با یک مدالیون دایره ای در وسط بوده است. انواع تفرش 1900 و قبل از آن به ندرت یافت شده و مورد علاقه خریداران است. مثال های دکوراسیونی در قرن 20 بسیار فراوان و تولید تجاری در این ناحیه شروع شد. پشم اغلب کیفیتی عالی و غیر معمول داشت.

مطلب پیشنهادی: طراحی دکوراسیون داخلی و داستان فرش ها و قالی ها

 

منبع: claremontrug | تحریریه گروه طراحی دکوراسیون دکوملک

ابزار و طراحی دکوراسیونفرش، موکت و قالیچه
فضاهای داخلیکف
برچسب ها: 
آنتیک
فرش
قالی
قالیچه

درباره نویسنده

نويسنده:elahe
نویسنده و عضو گروه تحریریه دکوملک

افزودن دیدگاه جدید