ثبت رایگان کسب و کار

عید نوروز با سفره های هفت سین رنگارنگ و تاریخچه ای از آن

شما اینجا هستید

نویسنده: 
Negin.Fealegari

در این مقاله سعی می کنیم ایده هایی برای سفره هفت سین را در قالب عکس برای عید نوروز امسال ارائه دهیم. در متن روبرو، تاریخچه کوتاهی از سنت نوروز و باستان مطرح شده است. در حال حاضر پس از چند هزار سال، ایرانیان و مردم 9 کشور دیگر، بدون توجه به سن، زبان، جنسیت، نژاد، ملیت یا جایگاه اجتماعی، با شادی مراسم نوروزی را جشن می گیرند.

عید نوروز با سفره های هفت سین رنگارنگ و تاریخچه ای از آن

چرا که این مراسم هیچ مرزی نمی شناسد. قدیمی ترین گزارش تاریخی از جشن نوروز به دوره هخامنشیان بیش از 2500 سال پیش بر می گردد. هخامنشیان اولین امپراطوری مهم را در این منطقه ایجاد کردند و مجموعه پرسپولیس را در جنوب ایران بنا کردند. این کاخ عظیم توسط الکساندر بزرگ تخریب شد. پارسی ها در طول تاریخ پر حادثه خود، دوران سختی از جنگ های داخلی، تخریب و کشمکشی سیاسی را نحمل کردند. آنها بلندای تمدن بشری و دستاورد های علمی و نظامی را در نوروز جشن می گرفتند.

حتما بخوانید: نوروز، سال جدید ایرانیان در دوران جدید و دید و بازدیدهای خانوادگی

عید نوروز با سفره های هفت سین رنگارنگ و تاریخچه ای از آن

چنین روح متحدی گاهی اوقات نوروز را هدف جسارت مهاجمان خارجی و نیروهای ضد ملی در طول تاریخ ایران ساخته است. پادشاه جمشید کسی بوده که جشن های نوروز را شروع کرده است. حدود 12 قرن پیش تر در سال 487 قبل از میلاد مسیح، داریوش، موسس سلطنت هخامنش نوروز را در پرسپولیس تازه ساخته شده در ایران جشن گرفت.

عید نوروز با سفره های هفت سین رنگارنگ و تاریخچه ای از آن

مطلب پیشنهادی: با این ایده های قابل ستایش، میز بهاری تان را خودتان بچینید

پرسپولیس محل پادشاهی هخامنشیان، در نوروز پذیرای مردم تمام قلمرو وسیع خود بوده است. دیوارهای کاخ بزرگ سلطنتی صحنه های این جشن ها را ترسیم کرده اند. می دانیم که ایرانیان در دوره پارتیان این مراسم را جشن می گرفته اند ولی جزئیات آن را نمی دانیم، باید کم و بیش الگوی هخامنشیان را داشته باشد.

عید نوروز با سفره های هفت سین رنگارنگ و تاریخچه ای از آن

بیشتر بخوانید: نکات اساسی در چیدمان میز پذیرایی

12 ستون آجری-گلی که هر یک، به یک ماه سال تعلق داشت، در محوطه سلطنتی قرار گرفته اند. دانه های سبزیجات گوناگون، گندم، جو، عدس، لوبیا و دیگر حبوبات، در بالای ستون ها دیده می شد که در روز اول سال جدید سبزی پر زرق و برقی ایجاد می کردند. پادشاه بزرگ، مراسم عمومی برگزار می کرد و شیخ اعظم سلطنت اولین نفری بود که به پادشاه تبریک می گفت. پس از وی، مقامات رسمی تبریک می گفتند.

هر فرد هدیه ای دریافت می کرد و یک کادو می گرفت. حاضرین 5 روز حضور داشتند. هر روز برای مردم یک تخصص خاص سپس در روز ششم که نوروز بزرگتر نام داشت، پادشاه مهمانان خاص داشت. پذیرای خانواده های سلطنتی و درباریان بود. عفو عمومی برای متهمان جرائم کوچک اعلام می شد. ستون ها در روز شانزدهم برداشته می شد و جشن پایان می یافت. جشن در سطح کوچکتری توسط مردم در کل کشور ادامه می یافت.

در دو قرن اول اسلام در ایران، بخاطر تغییرات سیاسی اجتماعی جشن برگزار نمی شد. به تدریج، خلیفه اموی که می خواست از هدایا درآمد داشته باشد این سنت را از سر گرفت. با این وجود ایرانیان همیشه در مورد اجرای این سنت مشتاق بودند، بویژه وقتی که تحت سلطه خارجی ها بودند.

پیشنهاد ویژه: سرگرمی تعطیلات عید نوروز با استرس و شلوغی کمتر در خانه تکانی عید

حکام اموی که بخاطر تعصبات قبیله ای شناخته شده بودند، هیچ سنتی را بدون تغییر نگذاشتند تا میراث فرهنگی سرزمین های تسلط شده را از بین ببرند. به گفته مورخان، پارسی ها 5 تا 10 هزار سکه نقره ای برای اجازه جشن نوروز در حکومت بنی امیه پرداخت می کرده اند.

عید نوروز با سفره های هفت سین رنگارنگ و تاریخچه ای از آن

ایرانیان تلاش فراوانی برای جشن گرفتن مناسب ها انجام داده اند حتی اگر مجبور بودند هزینه بالایی پرداخت کنند. حکام اموی حریص ثروت بودند و می خواستند قدرتمند تر شوند و اسلام را پوششی برای پوشاندن علایق خود می دانستند.

عید نوروز با سفره های هفت سین رنگارنگ و تاریخچه ای از آن

این جشن آنقدر باشکوه و مقدس بود که حتی ظالم ترین حاکمان آن را برای اسرا و زندانی ها برگزار می کرده اند. جایگاه نوروز توسط اهورامزدا این چنین بیان شده است: در روز فروردین، حتی ساکنان جهنم به سرزمین خود باز می گشتند تا خانواده خود را ببینند.

عید نوروز با سفره های هفت سین رنگارنگ و تاریخچه ای از آن

بخش عمده ای از مراسم سال جدید، برگزاری میز خاصی با 7 آیتم خاص می باشد، هفت سین (هفت چین، 7 محصول قبل از اسلام). در دوران باستان هر یک از موارد سفره هفت سین به یکی از 7 موجود و 7 جاویدان مقدس محافظ آنها اشاره داشت. امروزه این موارد تغییر کرده ولی حالت نمادین خود را حفظ کرده اند. هر هفت مورد با حرف "س" شروع می شود. در دوران باستان این چنین نبوده است.

عید نوروز با سفره های هفت سین رنگارنگ و تاریخچه ای از آن

گندم یا جو نشانگر رشد جدید بوده و کماکان حضور دارند. ماهی که ساده ترین حیوان در دسترس می باشد و آب نیز وجود داشت. شمع های روشن نماد آتش بودند. آینه هم امروزه بکار می روند ولی منشا آن نامشخص است. در دوران باستان موارد گران قیمت وجود داشت و از فلز پالیش خورده ساخته می شد. زرتشتیان امروزه شمع روشن را جلوی آینه قرار می دهند. شراب هم همیشه بوده است ولی امروزه جای خود را به سرکه داده است.

تخم مرغ که نماد باروری است به سرزمین مادر اشاره دارد و هنوز حضور دارد. سیر برای از بین بردن شگون بد بکار می رفته است. سمنو که یک خمیر قهوه ای غلیظ است امروزه وجود دارد که یک غذای مقوی بوده و می تواند بخشی از مهمانی باشد. سکه نماد ثروت و دارایی است، میوه و غذاهای خاص هم وجود دارند. روز بین المللی نوروز در یونسکو در لیست میراث فرهنگی بشریت در 23 فوریه 2010 به ثبت رسید.

عید نوروز با سفره های هفت سین رنگارنگ و تاریخچه ای از آن

حتما مطالعه نمایید: نوروز و سال جدید ایرانیان با ایده های سفره هفت سین

ما در سایت دکوملک تمایل داریم بهترین آرزوها را برای سال جدید و شروع بهار و نوروز برای همه ایرانیان و همه مردم دوستدار صلح در سرتاسر دنیا داشته باشیم. در این روز بین المللی، امیدواریم همه مردم بتوانند از موقعیت، استفاده کنند تا زیبایی طبیعت را منعکس داشته باشیم و بهار و قدرت فرهنگ در ایجاد صلح را نشان دهیم.

سال نو مبارک...

 

منبع: iranreview | تحریریه گروه طراحی دکوراسیون دکوملک

سبک زندگیایده های خلاقانه
سبک زندگیچیدمان میز و مناسبت ها
برچسب ها: 
آداب و رسوم
جشن باستانی
سال نو
سفره هفتسین
نوروز
هفت سین

درباره نویسنده

نويسنده:Negin.Fealegari
عضو و نویسنده گروه تحریریه دکوملک

افزودن دیدگاه جدید