ثبت رایگان کسب و کار

طراحی آشپزخانه رستوران

شما اینجا هستید

نویسنده: 
سمیرا

تصوری که هر کدام از ما ممکن است از طراحی آشپزخانه رستوران داشته باشیم، محیطی شلوغ پر از ماهی تابه و قابلمه با پرسنلی که خیلی تند و سریع مشغول کار هستند به همراه سرآشپزی خشمگین و خشن باشد. اما یک آشپزخانه ی صنعتی و تجاری بسیار بیشتر از تجهیزات و پرسنل موجود در آن است.

یک آشپزخانه ی موفق شامل اجزای خاصی است که در یک الگوی خاص سازماندهی شده اند تا عملکرد و کارایی را بهینه کنند.

علاوه بر این بعضی از رستوران ها می توانند آشپزخانه ی خود را به گونه ای طراحی کنند که در حین مطابقت با مفهوم و اصول بنیادی، به شکلی مدرن در دید تمامی مشتریان قرار داشته باشد.

صرف نظر از سبک یا طرح، تمام آشپزخانه های تجاری دارای این اجزا هستند:

1-    انبار و ذخیره سازی مواد اولیه

2-    آماده سازی غذا

3-    پخت و پز غذا

4-    تمیزکاری و شستشو

5-    سرویس

قسمت ذخیره سازی

منطقه ی انبار و ذخیره سازی را می توان به ذخیره سازی مواد غذایی، مواد غیرخوراکی، مواد سرد و ذخیره سازی خشک تقسیم بندی کرد. منطقه ی مواد غیرخوراکی به محصولات یک بار مصرف، مواد شستشو و تمیزکاری و... تخصیص می یابد. دقت داشته باشید که در بخش انبار مواد غیرخوراکی باید با حائلی کامل نسبت به مواد خوراکی قرار بگیرند تا بوی مواد شوینده به هیچ وجه با مواد غذایی آمیخته نگردد.

ذخیره سازی سرد یا یخچالی مربوط به آن دسته از مواد غذایی است که باید در یخچال یا فریزر و به صورت یخ زده نگه داشته شوند.

 

بخش آماده سازی غذا

منطقه آماده سازی غذا در بین بخش انبار و ذخیره سازی و محل تحویل ظروف شسته شده قرار می گیرد. در بخش آماده سازی غذا یک مرحله به پردازش غذاهای خام مثل تقسیم کردن گوشت، و مرتب سازی غذاها نظیر خرد کردن سبزیجات و غیره اختصاص می یابد. مرتب کار کردن پرسنل در این قسمت سبب می گردد تا آشپزها در بخش طبخ غذا با سرعت و نظم بیشتری کار خود را پیش ببرند. بدیهی ست در صورتی که در بخش آماده سازی غذا قصوری صورت بگیرد کل فرایند تهیه ی غذا و حتی طعم آن تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

 

طراحی آشپزخانه تجاری

 

بخش پخت و پز غذا

منقطه ی پخت و پز غذا بخش بزرگی از آشپزخانه را برای خود برمی دارد. و معمولا در مرکز ثقل فضای آشپزخانه های صنعتی و تجاری واقع می شود. در بخش پخت و پز اجاق گازهای صنعتی، فرهای بزرگ و... را مشاهده می کنیم به علاوه ی تابه در ابعاد متفاوت و قابلمه های گوناگون. تمام وسایل آشپزی باید در اختیار و در دسترس آشپزها و سرآشپز باشد تا زمانی که سفارش ها وارد آشپزخانه می شوند، کار به سرعت پیش رفته و زمان انتظار مشتری چندان طولانی نباشد.

 

طراحی آشپزخانه تجاری

بخش تمیزکاری و شستشو

بخش تمیزکاری و شستشوی یک آشپزخانه ی تجاری شامل ماشین آلات شستشوی صنعتی، قفسه های مخصوص خشک کردن و نیز سینک های بزرگی ویژه ی شستشوی دستی می باشد. این بخش از آشپزخانه باید در نزدیکی ورودی آشپزخانه قرار داشته باشد تا پرسنل بخش تمیزکاری و شستشو بتوانند به سرعت و در کمترین زمان ظروف کثیف را به این قسمت منتقل کرده و ماشین های ظرفشویی فورا ظروف کثیف را شسته، خشک کرده و برای استفاده ی دوباره در سرویس آماده سازند.
ظروف شسته شده و خشک گردیده در نزدیکی منطقه ی ذخیره سازی و انبار قرار می گیرند تا پرسنل بخش سرو غذا، غذاهای آماده شده را در آن ها کشیده و بخش سرویس آن ها را به سالن انتقال دهد.

 

بخش سرویس

بخش سرویس آخرین و نهایی ترین منطقه ی یک آشپزخانه ی تجاری و درست در کنار خروجی آشپزخانه است. این جا همان جایی ست که پرسنل سالن، سفارش مشتریان را از آشپزخانه گرفته و به میزها منتقل می سازند. منطقه ی سرویس درست بعد از بخش آشپزی و نزدیک به خروجی آشپزخانه به سمت سالن اصلی واقع می گردد.

 

طراحی آشپزخانه صنعتی

هیچ فرمول قطعی و خاصی برای طراحی آشپزخانه ی تجاری وجود ندارد. هر آشپزخانه با حفظ اصول قرارگیری بخش های مختلف می تواند کاملا متفاوت از دیگران عمل کند. بنابر این شما باید تصمیم بگیرید که چه چیزی می تواند بهتان کمک کند تا به ساده ترین شکل به اهداف خود برسید.

اما چندین طرح هستند که به صورت رایج توسط دارندگان آشپزخانه های صنعتی و تجاری مورد استفاده قرار می گیرند.

 

چیدمان سبک جزیره

در این طرح تمامی ابزار پخت و پز از جمله اجاق گازها، فرها و کوره ها را در مرکز آشپزخانه قرار داده و دیگر بخش ها در محیط این مرکز جای می گیرند. این طرح بسیار باز بوده و عملکرد پرسنل آشپزخانه را در یک مسیر سیال و راحت قرار می دهد. رفت و آمد به بخش های مختلف در این شکل طراحی بسیار ساده تر بوده و به ویژه آشپزها که در مرکز آشپزخانه قرار دارند با پرسنل تمامی قسمت ها به سرعت در ارتباط قرار می گیرند. همین طور تمیزکاری در این نوع چیدمان فوق العاده راحت تر خواهد بود.
برای استفاده از طرح آشپزخانه جزیره بهترین حالت این است که فضای شما در شکل مربع باشد. در واقع آشپزخانه های مستطیل شکل کمتر برای طراحی جزیره مناسب به نظر می رسند.

سبک طراحی آشپزخانه جزیره

 

چیدمان منطقه ای

اگر طراحی آشپزخانه ی تجاری خود را به شکل منطقه ای انتخا کرده باشید، می باید بلوک ها در امتداد دیوارهای آشپزخانه قرار بگیرند. بلوک شستشو، بلوک ذخیره سازی، بلوک آماده سازی غذا و... . ارتباط میان بخش های مختلف در این شکل طراحی نیز نسبتا راحت به نظر می رسد.

 

چیدمان منطقه ای آشپزخانه تجاری

 

چیدمان در خط مونتاژ

شکل دیگری از چیدمان آشپزخانه ی رستوران می توان به شکل خط مونتاژ باشد. این فرم البته بیشتر برای کافه و یا رستوران ها کوچک مناسب خواهد بود. یا برای رستوران هایی که دارای منوی محدود هستند.
در نهایت صدها جزئیات در مورد طراحی هر آشپزخانه وجود دارد که می تواند از آشپزخانه ای به آشپزخانه ی دیگر متفاوت باشد. اما در همه ی این طرح ها دو اصل اساسی هستند که حتما باید رعایت شوند: طراحی ارگونومیک و اصول و قوانین بهداشتی!

 

طراحی آشپزخانه به شکل مونتاژ

 

برچسب ها: 
طراحی،طراحی رستوران،طراحی آشپزخانه،طراحی آشپزخانه رستوران

درباره نویسنده

نويسنده:سمیرا

دیدگاه‌ها

Новости Столицы России - Москвы - все в одном месте http://maskva.info

افزودن دیدگاه جدید