ثبت رایگان کسب و کار

سبک زندگی و خانه داری: بدست آوردن مجدد آرامش با یک برنامه جدید هفتگی

شما اینجا هستید

نویسنده: 
zahra.gh

داشتن برنامه خانه داری روزانه و یک سبک زندگی مناسب، کارها را قابل مدیریت می کند. وقتی که زندگی سردرگم می شود، بهتر است اجازه بدهیم کارهای روزمره خانه خودش جریان یابد. متاسفانه افرادی که کارمند هستند مراقب لباس های کثیف جمع شده یا جارو کشیدن کف خانه نیستند. نتیجه کارهای به تاخیر افتاده خانه ایجاد استرس بیشتر است.

اینجاست که یک برنامه روتین ساده و کار آمد هفتگی که با سبک زندگی شما تناسب دارد و برنامه ریزی برای انجام کارها می تواند به شما کمک کند. در این برنامه روزانه کارهای ضروری را انجام داده تا بتوانید به کارهای دیگر زندگی هم برسید.

نکاتی برای برنامه ریزی هفتگی کارهای خانه

در مورد شیوه زندگی تان، به تعهدات و برنامه ریزی در زمان طراحی برنامه هفتگی توجه داشته باشید. این برنامه باید با زندگی شما تناسب داشته باشد. بعبارتی هیچ راه دیگری جز این ندارد. این برنامه از شنبه تا پنجشنبه اجرا می شود، و هیچ کاری در روز جمعه انجام نمی شود. اگرچه اگر باغچه دارید می توانید در این روز به کارهای حیاط رسیدگی کنید. اگر می خواهید تمام آخر هفته تان کاملا خالی باشد، می توانید کارهای آن را به یک روز دیگر منتقل کنید.

سبک زندگی و خانه داری: بدست آوردن مجدد آرامش با یک برنامه جدید هفتگی

بیشتر بخوانید: متداول ترین اشتباهات در تمیز کاری بهار

بطور مشابه اگر شما در آخر هفته کار بیشتری می خواهید و در طول هفته از انجام کارها خسته شده اید، کارهای بیشتری را به روزهای آخر هفته منتقل کنید. مهم نیست که همه کارها بطور کامل انجام شوند، یا اینکه گاهی اوقات یک روز را از قلم بیندازید. نکته مهم داشتن برنامه ای است که دیگر نیازی نباشد به چیزی فکر کنید، فقط آن را انجام دهید.

شنبه

لباس شستن، تعویض ملحفه تخت. در خصوص شروع هفته با لباس تمیز و ملحفه تازه و تمیز در تخت یک راحتی خاص وجود دارد. یکروز دیگر هم برای شستن لباس (دوشنبه) وجود دارد تا شما مجبور نباشید همه لباس ها را امروز بشویید. بهتر است دو قسمت شستشو انجام دهید، یک بخش لباس و یک بخش ملحفه. همه چیز را تا کرده و کنار بگذارید. وقتی که همان روز شستن لباس، ملحفه ها را عوض کنید، می توانید از تا کردن ملحفه ها خلاص شده و آنها را مستقیما روی تخت قرار دهید.

سبک زندگی و خانه داری: بدست آوردن مجدد آرامش با یک برنامه جدید هفتگی

بیشتر بدانید: 7 راز تمیز کاری و خانه داری مدرن به گفته متخصصان

تقویت حالت روانی: برای تغییر زمان کار به زمانی مثبت، سعی کنید در حالیکه لباس ها را تا می کنید، تخت را مرتب می کنید و هر یک از کارهای هفتگی خود را انجام می دهید، موسیقی گوش کنید، کتاب صوتی یا یک پادکست گوش کنید. 

سبک زندگی و خانه داری: بدست آوردن مجدد آرامش با یک برنامه جدید هفتگی

حتما بخوانید: ده مورد از متداول ترین ترکیبات آلی فرار در دکوراسیون: آیا در خانه شما هم هستند؟

یکشنبه

خرید، آماده کردن غذای شب برای هفته، تمیز کردن آشپزخانه. همه ما می دانیم که یکشنبه ها می تواند سنگین و بی روح باشد. اگر امروز کمی کارهای بزرگتر انجام دهید، با حس پر انرژی برای هفته پیش رو به رختخواب خواهید رفت. اگر برنامه ریزی شما کمی انعطاف داشته باشد، خرید در صبح قبل از شروع کارهای دیگر یا هنگام عصر نسبت به زمان شام ساده تر خواهد بود. وقتی که خرید ها را به خانه آوردید، یخچال را تمیز کرده و بعد غذا را از آن بیرون بیاورید.

سبک زندگی و خانه داری: بدست آوردن مجدد آرامش با یک برنامه جدید هفتگی

سپس برای وعده های غذایی هفته، غذا آماده کنید. این کار می تواند به سادگی شستن لباس و خرد کردن سبزیجات تازه یا آماده کردن یک شام بزرگ و فریز کردن مقداری غذا برای ادامه هفته باشد. پس از خرید و آشپزی، زمان خوبی است تا آشپزخانه را تمیز کنید. وسایل کوچک را تمیز کرده، روی اپن دستمال خیس بکشید و کف را نیز تمیز کنید.

مطلب پیشنهادی: تمیز کاری، شستشو و لکه گیری از دیدگاه متخصصین

سبک زندگی و خانه داری: بدست آوردن مجدد آرامش با یک برنامه جدید هفتگی

دوشنبه

حمام را تمیز کنید. لباس های باقی مانده را بشویید. حوله ها را تعویض کنید. تمیز کردن حمام کار مورد علاقه هیچ کس نخواهد بود، بنابراین با سرعت هرچه بیشتر آن را انجام دهید. اگر گذاشتن یک تایمر می تواند به شما کمک کند این کار را انجام دهید (می توانید این کار را در 15 دقیقه انجام دهید؟ 10 دقیقه چطور؟). همه وسایل و مواد شوینده را زیر سینک قرار دهید. وان، سینک، آینه ها و توالت را تمیز کرده و کف حمام را نیز تمیز کنید. حوله های قبلی را برداشته و حوله های مخملی تازه بجای آنها قرار دهید.

حتما پیشنهاد میکنیم این مطلب را مطالعه نمائید: محل یابی دقیق منطقه پول و ثروت فنگ شویی: متداول ترین چالش ها

سبک زندگی و خانه داری: بدست آوردن مجدد آرامش با یک برنامه جدید هفتگی

پیشنهاد ویژه: رازهای تمیز کاری و لکه گیری حرفه ای برای خانه دار ها

اگر لباس زیادی برای شستن دارید که هر روز باید به شستن آنها بپردازید، قطعا مقداری لباس برای امروز خواهید داشت، حتی اگر شنبه هم لباس شسته باشید. لباس های رنگ روشن را اول داخل لباسشویی بریزید و قبل از پایان کار، آنها را روی رخت آویز پهن کنید. هنگامیکه عصر به خانه بر می گردید مقدار دیگری لباس بشویید و مقداری را هم پس از شام بشویید.

سبک زندگی و خانه داری: بدست آوردن مجدد آرامش با یک برنامه جدید هفتگی

تقویت حالت روانی: امروز عصر، میوه هایی که خریده اید را داخل سینک بریزید و با محصولات شوینده آنها را تمیز بشویید.

سه شنبه

کارهای کاغذی را انجام دهید، قبض ها را پرداخت کرده و خانه را مرتب کنید. تنها چیزی که بیشتر از کاغذ بازی اذیت می کند، حجم بالای این کارها است. با داشتن یک زمان مشخص برای پرداختن منظم به نامه ها، قبض ها و کارهای کاغذی دیگر، می توانید باعث شوید کارها از دست خارج نشود. اطراف خانه هر کاغذی هست بردارید؛ نامه، کاتالوگ، قبض، برگه های مدرسه. همراه با یک سطل زباله و تقویم، نشسته و به انجام کارهای آنها بپردازید. برای دسته بندی کاغذ ها، یک فنجان چای و موسیقی کلاسیک مفید خواهد بود.

بیشتر بخوانید: مکان های شلوغ در خانه که مهمان ها آنجا را می بینند ولی شما نمی بینید

سبک زندگی و خانه داری: بدست آوردن مجدد آرامش با یک برنامه جدید هفتگی

  • نامه ها و پاکت های به درد نخور را در سطل بازیافت بریزید.
  • قرارها و وقایع را در تقویم یادداشت کنید و کاغذ مربوط به آنها را بیرون بریزید.
  • قبض ها را پرداخت کنید، قبض هایی که باید بعدا پرداخت شود را در یک پوشه قرار دهید.
  • اسناد مهم را فایل بندی کنید.

بیشتر بدانید: چگونه تمیز کاری و لکه گیری سریع انجام دهیم؟ توصیه های تمیزکنندگان حرفه ای و متخصص

سبک زندگی و خانه داری: بدست آوردن مجدد آرامش با یک برنامه جدید هفتگی

درحالیکه به دسته بندی و ویرایش کاغذ ها می پردازید، به خانه هم توجه داشته باشید: آیا اسنادی یا وسایلی هست که بتوانید داخل کیف قرار دهید؟ هر هفته کمی مرتب سازی کنید. این کار یک عادت خوب است که می تواند دراز مدت شود تا زندگی شما از درهم ریختگی دور باشد.

  • کمی خود را کنترل کنید تا لباس هایی که درآورده اید و وسایلی که آنها را دوست ندارید کنار بگذارید.
  • قفسه های کتاب را کنترل کنید تا کتاب هایی که دوست ندارید مشخص کنید.
  • اتاق کودکان و سطوح اتاق آنها را چک کنید تا وسایلی که به آنها نیاز ندارید یا آنها را نمی خواهید بردارید.
  • خودکارهایی که جوهر ندارند بیرون بریزید.
  • وسایلی که هنوز قابل استفاده اند را در یک کیف و داخل ماشین قرار دهید تا به مرکز خیریه بدهید.

مطلب پیشنهادی: حقایق کثیفی که دوست داشتید می توانستید در مورد اتاق خواب خود، از ذهن پاک کنید

چهارشنبه

اتاق نشیمن را مرتب کنید. گل ها را مرتب کرده و درخت ها را آبیاری کنید. با رسیدن چهارشنبه روز خوبی است تا به مرتب کردن اتاق نشیمن بپردازید. وسایل اضافی که جای آنها اینجا نیست را جمع کنید. روزنامه های قدیمی را بازیابی کرده و میز قهوه خوری را نظافت کنید.

سبک زندگی و خانه داری: بدست آوردن مجدد آرامش با یک برنامه جدید هفتگی

حتما مطالعه نمایید: بهترین استفاده از ده دقیقه های طلایی روزمره

داشتن یک روز مشخص برای آبیاری و رسیدگی به گیاهان خانگی می تواند آنها را شاد و سالم نگه دارد. دستورالعمل های نگهداری گیاهان خود را مطالعه کنید. کنترل کنید که آب زیاد می خواهند یا کم. می توانید برگ های مرده را بِکَنید و برگ های گیاهان بزرگ مانند گیاه رابر و گل شیپوری را تمیز کنید. اگر سه شنبه در بازار دسته گل خریده باشید، با آرایش ساقه ها و عوض کردن آب آن می توانید یک یا دو روز بیشتر آن را داشته باشید.

سبک زندگی و خانه داری: بدست آوردن مجدد آرامش با یک برنامه جدید هفتگی

بیشتر بدانید: ناحیه باگوآ خلاقیت و کودکان خانه خود را فنگ شویی کنید

تقویت حالت روانی: پس از مرتب کردن اتاق نشیمن، یک نوشیدنی خوب برای خود آماده کنید و یک کتاب یا مجله که می خواهید بخوانید، بردارید.

پنج شنبه

کف را تمیز کرده و استراحت کنید. کفپوش تمیز باعث می شود کل خانه احساس تازه تری پیدا کند. کفپوش خانه را جارو کرده و با دستمال تمیز کنید (اگر حمام و آشپزخانه را قبلا تمیز کرده باشید نمی خواهد آنها را تمیز کنید) تا آخر هفته خوبی داشته باشید.

سبک زندگی و خانه داری: بدست آوردن مجدد آرامش با یک برنامه جدید هفتگی

پیشنهاد ویژه: روش های سبک زندگی و تمیز کاری

تقویت حالت روانی: مهم نیست چه برنامه ای برای آخر هفته دارید، کمی استراحت کنید. لپ تاپ و تلفن را کنار گذاشته و کتاب بخوانید یا چند دقیقه در راهرو بنشینید. اگر یوگا یا مدیتیشن کار می کنید با انجام این کارها در خانه، از کف تمیز خانه لذت ببرید.

نوبت شما: آیا از برنامه هفتگی برای کارهای خانه استفاده می کنید؟ در بخش دیدگاه ها ما را در جریان بگذارید. می توانید برنامه هفتگی خانه داری خود را بعنوان پیشنهاد در این بخش قرار دهید.

 

منبع: houzz | تحریریه گروه طراحی دکوراسیون دکوملک

سبک زندگیخانه داری مدرن
سبک زندگیلکه گیری و شستشو
برچسب ها: 
برنامه ریزی
ترفند های خانه داری
تمیزکاری منزل
خانه داری
سبک زندگی

درباره نویسنده

نويسنده:zahra.gh
نویسنده و عضو گروه تحریریه دکوملک

افزودن دیدگاه جدید