ثبت رایگان کسب و کار

سبک زندگی و تمیز کاری: کارهایی که نباید با فرش خود انجام دهید

شما اینجا هستید

نویسنده: 
zahra.gh

سبک زندگی و تمیز کاری بهترین روش های خانه داری و شستشو را برای شما فراهم میکند. دراین مطلب خواهید آموخت که برای دوام و عمر بیشتر فرش، 5 کار را نباید با آن کنید. فرش آنقدر که اکثر مردم فکر می کنند ماندگاری ندارد. مخصوصا در کشور ما که برای تمام عمر آن را خریداری می کنند. هرچند، با این وجود هم (مانند هر چیز دیگر) نیاز به مراقبت دارد و نباید آن را نادیده گرفت.

برای اطمینان از اینکه فرش برای مدت طولانی زیبا و سالم بماند، در اینجا لیستی از کارهایی که نباید با فرش خود انجام دهید (و کارهایی که به جای این موارد باید انجام دهید) آمده است.

سبک زندگی و تمیز کاری: کارهایی که نباید با فرش خود انجام دهید

فرش را سایش ندهید

وقتی چیزی روی فرش شما می ریزد، شما برانگیخته شده و به سرعت آن را برمی دارید،.برای انجام این کار، مقدار کمی کار دستی ضروری است. هرچند، این مثال از جمله مواردی است که در آن سایش شدید کمکی نخواهد کرد و در واقع این کار به فرش شما آسیب می رساند.

بیشتر بخوانید: طراحی دکوراسیون داخلی و داستان فرش ها و قالی ها

سبک زندگی و تمیز کاری: کارهایی که نباید با فرش خود انجام دهید

فرش از رشته نخ هایی که برای استحکام بیشتر دور هم پیچیده اند، ساخته شده است. این پیچش ها با گرما در هم قفل می شوند. سایش فیبرها، به باز شدن قفل و باز شدن فیبر ها کمک می کند. با این کار یک مسیر ریش شده روی فرش شما ایجاد شده که نمایی بدتر از لکه ابتدایی روی آن پیدا خواهد کرد.

از پاک کننده ای که برای فرش نیست استفاده نکنید

داستان واقعی: کمی پس از آنکه من و شوهرم به اولین آپارتمانمان رفتیم، یک روز به خانه آمده و متوجه شدم که شوهرم با کمی اسپری قصد پاک کردن لکه ای از روی فرش را داشت. نیازی به گفتن نیست که حاصل این کار بد از بدتر بود. برای کسی مثل من که در صنعت فرش رشد نکرده، واضح نیست که چرا نمی توان یک پاک کننده همه کاره را برای فرش استفاده کرد. تنها محصول پاک کننده ای که می توان برای فرش بکار برد، محصولی است که برای آن طراحی شده باشد.

سبک زندگی و تمیز کاری: کارهایی که نباید با فرش خود انجام دهید

همیشه استثنا برای هر قانونی وجود دارد. صابون ظرفشویی شفاف را میتوان برای تمیز کردن لکه های روی فرش بکار برد ولی تنها هنگامی که به شدت رقیق شده باشد.

مطلب پیشنهادی: دکوراسیون کف و راهنمای انتخاب فرش

با کفش روی فرش های خود راه نروید

سبک زندگی و تمیز کاری: کارهایی که نباید با فرش خود انجام دهید

من همواره از نادیده گرفته شدن این توصیه ساده تعجب می کنم. در آوردن کفش، همیشه، یکی از ساده ترین و کار آمدترین کار هایی است که می توان برای فرش خود انجام داد. با این کار، کثیفی و خاک بیرون را روی آن می آورید. اگر حیوان خانگی شما بیرون از خانه می رود، وقتی که بر می گردد پنجه های آن را تمیز کرده قبل از آنکه وارد خانه شود.

مبلمان را روی فرش نکشید

سبک زندگی و تمیز کاری: کارهایی که نباید با فرش خود انجام دهید

کشیدن مبلمان روی فرش بهترین راه برای جابجا کردن آن از یک نقطه به نقطه دیگر و ساده ترین کار برای ایجاد ناهمواری در فرش است. همیشه قبل از جابه جایی وسایل، آنها را از روی فرش بلند کنید. اگر وسیله بسیار سنگین است، یک صفحه چوبی چند لایه روی فرش قرار داده و وسیله را روی آن ها جابجا کنید. زمانی که وسایل کاملاً روی صفحه دوم شما قرار گرفت، دوباره صفحه اول را برداشته و جلوی صفحه دومی قرار داده و این کار را تا رسیدن وسیله به مکان ثانوی ادامه دهید (مانند جابجایی الوار).

حتما بخوانید: چگونه فرشی مناسب برای کف خانه خود انتخاب کنیم؟

از کشیدن میله بر روی فرش اجتناب کنید

میله جارو برقی یا وسیله نوک تیز برای تمیز کردن نخ های فرش طراحی شده و به ظاهر اغلب فرش ها کمک می کند. ولی برای فرش های حلقه ای مناسب نبوده و ممکن است به آن ها آسیب برساند. عموما خود میله باعث ایجاد مانع یا گره در فرش نمی شود. مشکل زمانی رخ می دهد که گره ای شناسایی نشده در فرش وجود داشته باشد.

سبک زندگی و تمیز کاری: کارهایی که نباید با فرش خود انجام دهید

در این موارد میله جاروبرقی دو سر گره را گرفته و می کشد و گره ای دور میله ایجاد می کند. میله آنقدر قدرت داشته که باز هم نخ ها را بکشد و باعث رها شدن نخ از بافت پشت فرش و از هم باز شدن فرش شود که این اصلا خوب نیست. برای جلوگیری از این اتفاق، سری جارو برقی را عوض کرده و یک سری که فقط مکش دارد قرار دهید.

حتما بخوانید: 7 اشتباه در انتخاب فرش که هرگز نباید مرتکب آن ها شوید

فرش را در معرض نور شدید خورشید قرار ندهید

اغلب فرش های خانگی مقاومت رنگی نداشته و این یعنی اینکه با گذشت زمان و در معرض نور شدید و مستقیم خورشید، خراب می شوند. اگر عصر ها حجم زیادی از نور خورشید وارد اتاق شما می شود (این مورد در خانه های جنوبی یا غربی رخ می دهد)، باید موارد احتیاطی را رعایت کرده تا فرش شما خراب نشود. معمولا با بستن پرده ها یا کرکره ها در زمان اوج تابش خورشید این مشکل حل می شود.

سبک زندگی و تمیز کاری: کارهایی که نباید با فرش خود انجام دهید

مورد دیگر در خرید و فروش فرش برای مکانی که نور شدید و مستقیم دارد، انتخاب فرشی مقاوم در برابر رنگ پریدگی مورد توجه است. نایلون ویژگی های رنگی نسبتا ضعیفی داشته بنابراین گزینه خوبی برای شما نخواهد بود. انتخاب درست نوع نخ به زیبا ماندن فرش پس از گذشت چندین سال کمک خواهد کرد.

بیشتر بدانید: مدل قالیچه های شیک برای اتاق نشیمن

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را در مورد این مطلب در قسمت دیدگاه ها بیان نمائید.

 

منبع: rugsandcarpets | گروه تحریریه دکوملک

ابزار و طراحی دکوراسیونفرش، موکت و قالیچه
سبک زندگیخانه داری مدرن
سبک زندگیلکه گیری و شستشو
برچسب ها: 
انتخاب فرش
تمیز کاری
سبک زندگی

درباره نویسنده

نويسنده:zahra.gh
نویسنده و عضو گروه تحریریه دکوملک

افزودن دیدگاه جدید