ثبت رایگان کسب و کار

خوراکی های سالم در شب یلدا

شما اینجا هستید

نویسنده: 
Negin.Fealegari

شب یلدا، شبی است که خوراکی های گوناگون مصرف می شوند. در مقاله های مختلف و تجربه های شخصی افراد پای سفره های شب یلدا، همه می دانند که خوردن این خوراکی ها شاید با هم سازگار نباشند. در این مقاله سعی شده است تا فواید و آسیب های این خوراکی ها توضیخ داده شده تا همه از سلامت کافی برخوردار باشند.

خوراکی های سالم در شب یلدا

 همه افراد حاضر در مهمانی شب یلدا با خوردن میوه ‌های گوناگون مثل هندوانه، خربزه، انار، سیب، انگور و همچنین انواع خشکبار چون پسته، انواع تخمه، کشمش، فندوق و انواع شیرینی که هر کدام به نمادی از برکت، تندرستی و فراوانی هستند، این شب را با حالی خوب و دلی گرم در کنار خانواده خود سپری می‌کنند.

خوراکی های سالم در شب یلدا

بیشتر بدانید: جشن شب یلدا در ایران؛ دورهمی های لذت بخش خانواده

از آداب و رسوم شهرهای ایران و مردمان ایران، گذاشتن هندوانه و انار بر سر سفره شب یلدا و خوردن آنها است. عده زیادی از مردم بر این باورند که اگر مقداری هندوانه و انار در شب چله بخورند، در سراسر چله بزرگ و کوچک در زمستان، سرما نمی خورند و بیمار نمی شوند.

خوراکی های سالم در شب یلدا

هندوانه آب فراوان داشته و خواصی چون خنکی و تر بودن، مسکن التهاب، تعادل فشار خون، بر طرف‌کننده تشنگی می باشد. همچنین سازنده خون تمیز و رقیق است.

با توجه به این خواص، خوردن زیاد هندوانه به علت دیر هضم شدن و نفخ آور بودن، برای کسانی که روده ‌های زخمی دارند، توصیه نمی شود. برای اشخاصی که معده و روده تنبل داشته و نمی‌توانند هندوانه را هضم کنند، مربای پوست هندوانه می‌تواند مفید باشد.

خوراکی های سالم در شب یلدا

مطلب پیشنهادی: شب یلدا جشن ایرانیان در ابتدای زمستان

این میوه سرد، با اینکه خیلی مفید است، گاهی عوارضی را متوجه فردی که آن را مصرف کرده می‌ کند. ولی دوا و درمان نفخ آن در میوه دیگری مثل خیار و در پوست آن موجود است. در گزارشاتی آمده است که خوردن هندوانه برای درمان یرقان، سنگ های صفراوی و کلیه بسیار مفید است.

خوراکی های سالم در شب یلدا

در گذشته از پوست هندوانه "خورش پوست هندوانه" درست می‌کردند که از غذاهای مخصوص اعیان و اشراف بود.خوردن هندوانه در صبح قبل از هر چیزی،  بویژه در هوای گرم وقتی عطش غلبه کرده است، خیلی خوب نیست. برای رفع عطش از هندوانه استفاده نکنید. بهتر است آن را بعد از صرف غذا میل کرد.

خوراکی های سالم در شب یلدا

در حالی که هندوانه انواع گوناگونی دارد، رسیده آن به رنگ قرمز و زرد می زند. اما این میوه ها با رنگ های مختلف، فرق زیادی با هم ندارند و اختلاف آنها مربوط به مدل کاشتن آنها است. اندازه هندوانه نیز مربوط به نوع خاکی است که این محصول در آن کاشته می‌شود. هندوانه با کشت آبی آن بسیار درشت تر از محصول دیمی آن ثمر می‌دهد.

مطلب بیشتر: شب یلدا، سردترین شب سال با گرم ترین خانواده های ایرانی

خوراکی های سالم در شب یلدا

انار یکی از میوه‌ هایی است که در سفره شب یلدا می درخشد. یکی از علت های آن این است که خاصیت های فراوانی برای تقویت بدن در برابر سرمای زمستانی و سرماخوردگی دارد.طعم انار گاهی ترش، بعضی وقت ها شیرین و در اکثر اوقات ترش و شیرین است. نوع شیرین آن برای ریه و سینه مفید بوده ولی نوع ترش، سینه و ریه را خشک می‌کند.میوه انار سرشار از ویتامین‌های "آ"، "ب"، "ث"، و "ای" است و املاح معدنی آهن و فلزات مفید دیگری نیز در خود دارد. این میوه نفخ آور، دوست کبد و ویتامن آ موجود در آن رشد اطفال را زیاد می کند. ویتامین ب در آن اعصاب را تقویت می‌کند.

خوراکی های سالم در شب یلدا

حتما بخوانید: میوه های پر دانه شب یلدا و برکت سفره های ایرانی

ویتامین ث انار سبب درمان ویار زنان باردار و رب انار موجب تقویت رشد جنین می‌شود. مصرف انار به علت خاصیت خونسازی برای خانم ها بسیار توصیه می شود. مزمزه و نگاه داشتن آب ترش انار در دهان، برفک و جوش‌ های دهان را پاک کرده و لثه ها را محکم می‌کند.

خوراکی های سالم در شب یلدا

مطلب پیشنهادی: آشنایی با آداب و رسوم رایج شب یلدا در ایران

ترشی انار برای زخم معده و روده مفید نیست و برای کسانی که مزاج سرد دارد توصیه نمی شود. برعکس میوه شیرین آن صفرابر بوده، معده و کبد را تقویت می‌کند.

خوراکی های سالم در شب یلدا

در این شب طولانی و سرد، بهترین میوه ها و تنقلات را میل کرده و به اندازه مصرف کنید. یلدای تان مبارک.

 

منبع: گروه تحریریه دکوملک

سبک زندگیچیدمان میز و مناسبت ها
برچسب ها: 
جشن باستانی
شب چله
شب یلدا

درباره نویسنده

نويسنده:Negin.Fealegari
عضو و نویسنده گروه تحریریه دکوملک

افزودن دیدگاه جدید