ثبت رایگان کسب و کار

ایده های جذاب و اصیل دکوراسیون فارسی و ایرانی

شما اینجا هستید

نویسنده: 
Negin.Fealegari

دکوراسیون ایرانی و فارسی حتی به بین النهرین و حاشیه های مصر نیز رسیده است. این سبک و طرح دکوراسیون معمولا در نساجی، کوزه گری و مجسمه سازی زیبا و منحصر بفرد هستند که با مهارت فردی برای دکورهای تجملی یا مختلط آماده سازی شده اند. اینکه شما یک جهانگرد باشید یا یک کلکسیونر پرشور، هنر پارسی می تواند در دکوراسیون خانه شما باشد و آن را با فرهنگ و رنگی که دارد آمیخته کند.

ایده های جذاب و اصیل دکوراسیون فارسی و ایرانی

بافت های سنتی

بافت سنتی بدوئین ( Bedouin) بعنوان روکش در چادر های خیمه نشینان بکار رفته و نقش دیگری هم در اتاق خواب سنتی پیدا کرده است.

بیشتر بخوانید: چطور دکوراسیون کلاسیک یا سنتی را در خانه خود اجرا کنیم؟

ایده های جذاب و اصیل دکوراسیون فارسی و ایرانی

نمایش یک جاجیم

جاجیم یک بافت دو طرفه نازک است، یک بافت مسطح پشمی یا ابریشمی و نخ ابریشمی. طرح های جاجیم ها مشابه گلیم بوده و می توانند بسیار تنوع رنگی داشته باشند. در دکوراسیون می توان با عناوین مختلف از آن استفاده کرد. جاجیم آویزی روی دیوار در بالای تخت می تواند جای تاج اصلی را بگیرد. برخی از جاجیم ها به اندازه یک قالی کامل هستند ولی اغلب باریکتر یا کوتاه تر می باشند. این بافت می تواند در برگیرنده کل اتاق شما یا اینکه فقط هم اندازه با تختخواب شما باشد.

نکته: مابقی طرح ها و رنگ های اتاق باید ساده و بی اثر باشند. اگر می خواهید، یک جاجیم آویز دیواری را مانند یک قاب عکس روی دیوار نصب کنید.

حتما بخوانید: فرش های آنتیک و قدیمی پارسی در سنت دهکده ای و روستیک

ایده های جذاب و اصیل دکوراسیون فارسی و ایرانی

فرش های پارسی یا فارسی

فرش پارسی، مخلوط طرح ها و رنگ هاست و می تواند پیچیده باشد. مانند یک گلدان گل یا درخت زندگی، یا می تواند جعبه ای و متقارن باشد، مانند مدالیون حاشیه دار. این فرش تنوع رنگی و طرح دارد و یک ابزار دکوری بوده که طراحی داخلی منحصر بفردی ایجاد می کند.

  • مینیمالیست: یک قالی پارسی را در یک اتاق مینیمالیستی سفید قرار دهید.
  • رنگی: یک رنگ از قالی جادویی خود را روی دیوارها یا روکش ها بکار ببرید.
  • تجملی: فرش پرزدار روی قالی، با مبلمان دارای دارای روکش محکم در اتاق نشیمن یا در اتاق خواب همراه با بالش های با روکش ابریشمی و لکه دار، تجملات دکوراسیون را تکمیل می کند.
  • ماهرانه و پیچیده: از زیبایی فرش های بافته شده همراه با پاره های ابعاد کف، با جنس ابریشم خام، استفاده کنید. پارچه های بزرگ را روی کف اتاق پهن کرده تا از لبه های فرش هم بیرون بزند.
  •  تک رنگی: بدنبال رنگ های غیر معمول در بافت باشید: سبز، نارنجی و قرمز. طرحی که بنفش بیشتر در آن بکار رفته و یا مقدار کمی آبی دارد. مابقی اتاق را با این رنگ دکوراسیون کنید، بجز برای فرش های دراماتیک.

مطالعه کنید: آشنایی با فرش های پارسی در سنت و سبک قبیله ای

ایده های جذاب و اصیل دکوراسیون فارسی و ایرانی

رویکرد گالری

وسایل معاصر ساخته هنرمندانی که در سبک های سنتی پارسی فعال بوده اند می توانند هر دکوری را در خاورمیانه مطبوع کنند. پس زمینه باید ساده باشد تا الگوهای ظریف و پیچیده کار فلزی، کوزه گری و نساجی برجسته شوند.

بیشتر بدانید: آیا می دانید سبک سنتی یا کلاسیک در دکوراسیون چگونه است؟

ایده های جذاب و اصیل دکوراسیون فارسی و ایرانی

ایده های کاشی

کاشی های الهام گرفته از کاشی پارسی تنوع رنگی داشته و چند رنگی می باشند. همچنین الگوهای موزائیکی دارند. کاشی پارسی را می توان برای زمینه در آشپزخانه یا میز قهوه (روی میز) بکار برد.

مطالعه بیشتر: 10 طرح منحصر بفرد کاشی برای طراحی دکوراسیون دیوار ها و کف خانه شما

ایده های جذاب و اصیل دکوراسیون فارسی و ایرانی

وسایل پارسی

- کوزه گری: گل کلاسیک خاکستری و آبی در کوزه، کاسه و خمره با زمینه های خاکستری و قرمز و طرح های گیاهان، افراد، حیوانات و طرح های هندسی با رنگ قرمز و مشکی بکار می رفته اند.

بدانید: دکوراسیون راهروهای ورودی کلاسیک برای ایجاد نمایی سنتی

ایده های جذاب و اصیل دکوراسیون فارسی و ایرانی

- مینیاتور: نقاشی ظریف و کوچک، کپی شده از تصاویر کتب باستانی، یک یا چند تا از آنها را در اتاق خواب قاب گرفته و نصب کنید.

ایده های جذاب و اصیل دکوراسیون فارسی و ایرانی

- جعبه های لاک الکلی: لوله های دودی، یایه شمعدان مسی و برنزی، رویه میز، سینی و وسایل دیگر که کاربردی و زیبا هستند.

ممطلب پیشنهادی: آیا دوست دارید یک سبک دکوراسیون همیشگی داشته باشید؟

ایده های جذاب و اصیل دکوراسیون فارسی و ایرانی

آبی ها و قرمز های پارسی

فرش های پارسی اغلب آبی و قرمز هستند. این رنگ ها دکوراسیون را فریبنده می کنند. بعنوان مثال دیوار های خاکستری، با رنگی خنثی که در چند رنگ بکار می روند، همانند یک آسمان خاکستری (پیش از طوفان) عمل کرده تا همه چیز جذاب تر و براق تر به نظر برسند. در اینجا چند نکته دیگر وجود دارند که باعث می شوند نمای دکوراسیون شما خوب دیده شود.

-  سفید: در اتاق نشیمن با یک فرش پارسی آبی یا قرمز، دیوار های خاکستری متوسط یا خاکستری عمیق و یک سقف سفید برفی، همه توجهات را به سمت فرش جلب می کنند.
-  سیاه: استفاده از رنگ های خاکستری و سیاه برای فعال سازی سفید با یک میز مطالعه مدرن چرمی یا یک جفت صندلی چرمی با سبک بارسلونا.
-  کروم: مقداری کروم در اتاق خواب گم نخواهد شد. میز قهوه شیشه ای و کروم، باعث می شوند رنگ های فرش بدرخشند.

پیشنهاد ویژه: معرفی انواع فرش های قدیمی و آنتیک پارسی در شهرهای کوچک

در اینجا برخی از ویژگی های دکوراسیون فارسی مورد تحلیل قرار گرفتند. چنانچه اطلاعات بیشتری در مورد این سبک دکوراسیون دارید، لطفا در قسمت دیدگاه ها نظرات و پیشنهادات خود را مطرح نمائید.

 

منبع: ehow | تحریریه گروه طراحی دکوراسیون دکوملک

ابزار و طراحی دکوراسیونسبک های دکوراسیونسبک ایرانی
برچسب ها: 
دکوراسیون ایرانی
دکوراسیون فارسی
سبک ایرانی

درباره نویسنده

نويسنده:Negin.Fealegari
عضو و نویسنده گروه تحریریه دکوملک

افزودن دیدگاه جدید