ثبت رایگان کسب و کار

اهمیت طراحی دکوراسیون رستوران

شما اینجا هستید

نویسنده: 
آربروسک

یکی از جنبه های مهم طراحی داخلی رستوران این است که به کمک آن سطح کیفی رستوران و همچنین نوع غذا و خدمات رستوران مشخص شود. باید دکوراسیون طوری باشد که مشتری به محض ورود دریابد که این چه رستورانی است، چه غذاهایی دارد و همچنین قیمت ها در چه سطحی هستند. قیمت کاناپه رستورانی، نوع میز و صندلی، پوشش کف و دیوارها، نورپردازی هر کدام بار روانی دارند که مشتری را برای دست و دلبازی آماده می کنند.

معمولا در مکانی که بسیار ساده آراسته شده کسی انتظار ندارد غذاهایش خیلی گران باشند و در صورتی که زمان تسویه حساب با قیمتی فراتر از انتظارش روبرو شود به مشکل بر میخورد و به سختی هزینه را پرداخت خواهد کرد و گاهی هم همراه با اعتراض این کار را می کند. اما در یک مکان فوق العاده لوکس مشتری خودش را برای قیمت های بالا آماده می کند و تقریبا در برابر گرانفروشی هم اعتراضی ندارد و خیلی ساده با ماجرا کنار خواهد آمد.

بیشتر بخوانید: توصیه هایی برای ایمنی رستوران ها

رستوران داری یکی از سخت ترین کارهاست مگر آنکه اصولی انجام شود. پیش از راه اندازی میبایست یک بار رستوران را روی کاغذ راه بیاندازید و سپس آنرا عملی کنید. باید همه چیز مشخص باشد.

اول از همه نوع رستوران که چه سبکی باشد. بعد از آن منوی رستوران مشخص شود این بسیار مهم است چرا که به سختی می توان در منو تغییر ایجاد کرد. هر تغییر کوچک در منو باغص می شود تا تجهیزات خاصی خریداری شود یا آنکه آشپز مخصوصی استخدام شود. در مرحله بعدی که منو تهیه شد باید وسایل و تجهیزات آشپزخانه را بر طبق منو لیست کرد. و در نهایت کارکنان رستوران مشخص شوند.

دیزاین خوب میتواند در پیشرفت رستوران نقش مهمی ایفا کند. درست است که کیفیت غذا مهمترین مورد در نظر مشتری است اما راحتی و حس خوب هم در هر جایی یافت نمی شود. سعی کنید فضایی ایجاد کنید که مشتری ها در آن راحت باشند و حس خوبی داشته باشند.
 
افراد ماهر از هر المانی و عنصری برای زیبا سازی بهره می برند قرینه سازی، اشیای نوستالوژیک، عناصر طبیعی و هر چیز دیگر که به ظاهر بی مصرف بیاید.

همچنین نور پردازی صحیح و منطقی در خاص شدن رستوران نقش اساسی و عمده ای ایفا می کنند. نورپردازی در این فضا نباید تند و زیاد باشد چراکه آرمش را سلب می کند و فضای آرام برای به آرامش رسیدن را برهم می زند. البته در نظر داشته باشید که نور زیاد یا کم هم بسته به نوع رستوران و فضای داخلی آن متغیر است.

ایده هایی در دکوراسیون داخلی رستوران

پوشش کف رستوران
کف رستوران از مهمترین های طراحی است. اول آنکه مشتری ها از لجظه ورود تا وقتی که خارج می شوند گهگاهی به کف رستوران نگاهی می اندازند. اگر کف رستوران با کف پوش مناسب پوشیده نشود یا آنکه تمیز نباشد مشتری برای شما یک نمره منفی در نظر می گیرد. کف پوش های چوبی یا پلاستیکی زیبایی برای این کار وجود دارند. باید توجه داشت که از کف پوشی برای این کار استفاده شود که علاوه بر زیبایی استحکام داشته و مهمتر از همه سر نباشد. در صورتی که کف پوش سر و لغزنده باشد مشکلات زیادی به بار خواهد آورد. باید کف پوشی استفاده شود که تمیز کاری آن هم راحت باشد.

میحط دنج و صمیمی
غذا خوردن در فضاهای بزرگ که افراد زیادی حضور دارند و سکوت بر آن حکم فرما است اصلا جالب نیست. اغلب افراد دوست دارند در رستوران یک فضای مجزا داشته باشند که بدون آنکه در تیررس نگاه های کنجکاو باشند غذایشان را میل کنند. برای خلق چنین فضایی می توان از المان های پارتیشن بندی استفاده کرد. حتی به کمک کاناپه های پشتی بلند هم می شود فضای دنج برای هر میز پدید آورد.
مشتری ها دوست دارند فضای اختصاصی داشته باشند و مدتی را به دور از هر نوع مشغله و هیجانی در رستورانی دنج بنشینند و به صحبت و غذا خوردن مشغول شوند بنابر این این فضا را برای آنها فراهم آورید.

تزیین دیوارها
دیوارهای رستوران روزانه هزاران نگاه خیره شده به خود را میبینند و از اینکه چیزی برای جلب توجه نداشته باشند خوششان نمی آید. دیوارهای رستوران نقش یک سرگرم کننده را برای کسانی که منتظر غذا هستند دارند اگر به درستی و با تابلو یا نقاشی و هر چیز دیگری که جلب توجه کند تزیین شوند. می توانند مشتری را مدتی به خود سرگرم کنند. برخی مشتری ها گاهی مدتی را پای یک تابلوی هنری می مانند و یا به آکواریوم خیره می شوند. این همان چیزی است که باید بدان توجه بسیاری شود.

رنگ بندی
هر رنگ بار روانی با خود به همراه دارد و برای به کارگیری آنها باید به علم رنگبندی آشنا بود. به کارگیری هر رنگی در کنار هم ممکن است نتیجه عکس بدهد. معمولا در فست فود ها رنگ های زرد و قرمز بیشتر به کار می روند تا اشتهای مشتری را تحریک کنند.
استفاده از برخی رنگ ها، برجستگی ها و روشنایی های بیشتری به وجود می آورد؛ برای مثال، استفاده از طرح های رنگی خاکستری ها و آبی های روشن، فضا را روشن تر می کند و بافت بیشتری به محیط می بخشد.

تلفیق عناصر
برای نمای خارجی یک رستوران لوکس میتوان از طرح های غیر معمولی استفاده کرد و شکوه رستوران را چندین برابر ساخت. مثلا تلفیقی از آجر و چوب یا شیشه میتواند کسب و کارتان را از هر مکانی متمایز سازد و از دوردست ها نگاهها را بدان خیره سازد.

عنصر چوب
چوب از دیرباز در ساخت و ساز همراه انسان بوده و هنوز هم کاربرد گسترده ای دارد. استفاده از تزیینات چوبی یا پوشش های دیواری چوبی طرح دارد می تواند رستوران را به فضایی خاص بدل کند. رستوران در هر سبکی که فعالبت کند بی شک چوب گرما بخش آن خواهد بود!

پارچه های گرانقیمت
استفاده از پارچه های مخملی یا ابریشمی در روی میز یا صندلی می تواند حس بودن در فضایی سلطنتی را القا کند. دست بافته ها یا تابلو فرش های نفیس همه را به وجد می آورند. به طور کلی بهرمندی از صنایع دستی می تواند در زیباسازی محیط موثر واقع شود.

برچسب ها: 
دیزاین رستوران
رستوران
طراحی داخلی

درباره نویسنده

نويسنده:آربروسک

افزودن دیدگاه جدید