ثبت رایگان کسب و کار

اصول طراحی صندلی ارگونومیک

شما اینجا هستید

نویسنده: 
سمیرا

نشستن یکی از حرکات اصلی انسان به شمار می رود. در ابتدا، اجداد ما روی زمین سخت و خشن با هیچ چیزی که رویش گسترانده شود می نشستند و شاید به این شرایط عادت نیز کرده بودند. پس از قرن ها، صندلی های چوبی کلاسیک برای راحت تر کردن شرایط زندگی و نشستن انسان ها ساخته شد و به وسیله ی آن ها موقعیت های راحت نشستن را بررسی کردیم.

در ساخت صندلی های اولیه از مواد سخت مانند چوب و سنگ استفاده می کردند، اما با گذشت زمان، مبل ها و صندلی های راحت تر به چشم آمد. امروزه انواع صندلی ها وجود دارد، بعضی از آنها می توانند با ارتفاع های مختلف تنظیم شوند، بعضی از آنها با مواد نرم ساخته شده اند، و برخی دیگر دارای دسته در دو طرف خود هستند که شرایط راحت تری را فراهم می آورد.

همان طور که ارگونومی محبوب و ضروری می شود، صندلی های جدید به نام صندلی های ارگونومیک توسط طراحان و همچنین مهندسان طراحی شده است. از آن جایی که مردم امروزه ساعت ها در مقابل رایانه قرار می گیرند و به همین دلیل میز کامپیوتر همراه پایدار آن هاست، آن ها به صندلی های قابل تنظیم نیاز دارند تا موقعیت مناسبی مقابل رایانه داشته و کمتر دچار خستگی شوند.

عملکرد صندلی های ارگونومیک

عملکرد صندلی های ارگونومیک را می توانیم به چهار بخش تقسیم کنیم: تنظیم ارتفاع صندلی، تنظیم پشتی و تکیه گاه صندلی، تنظیم دسته های صندلی و غیره.

 

صندلی های ارگونومیک

 

رایج ترین چیزی که در صندلی ها از چندین سال پیش وجود داشته، همان تنظیم ارتفاع است. اگر چه تنظیم ارتفاع هر صندلی می تواند از نمونه ی دیگر متفاوت باشد، اما اکثر صندلی های ارگونومیک تنظیم ارتفاع از 380 میلی متر تا 530 میلی متر دارند که رضایت عموم را پوشش می دهد. البته اگر شخص بیش از اندازه کوتاه قد و یا زیاد از حد بلند قد باشد، ماجرا کمی متفاوت خواهد شد. به این ترتیب برای این اشخاص طراحی خاص و متفاوتی را نیازمند هستیم.
تنظیم پشتی و تکیه گاه صندلی کمی پیچیده تر است. زیرا تقریبا همه ی افراد دارای مشکلات در بخش کمر خود هستند و به شدت به دنبال احساس راحتی در صندلی برای بخش تکیه گاه می باشند.

 

طراحی صندلی ارگونومیک

 

به طور کلی پشتی و تکیه گاه صندلی باید به صورت عمودی و در جهت جلو و عقب تنظیم شود و نیز دارای پشتیبانی کمری باشد. به شکل عمولی، پشت صندلی باید درست در زیر سطح شانه قرار بگیرد و در بخش پایین فرم کم را دارا باشد. همچنین برخی از تکیه گاه ها قابلیت خم شدن به جلو و عقب را دارند؛ انتخاب و خرید این نوع از صندلی ها کاملا بستگی به خود مشتری و انتظارات وی خواهد داشت.

اگر دوست دارید در هنگام استراحت به پشت عقب رفته و کمی حالت خوابیده پیدا کنید، این مدل صندلی ها برایتان مناسب خواهد بود. در غیر این صورت هزینه کردن اضافی کاملا بی فایده به نظر می رسد.

همچنین یکی دیگر از ویژگی های مهم این صندلی های ارگونومیک است است که از وضعیت کمر به لحاظ ایمنی حمایت نمایند. از آن جایی که همه ی ما دارای فرم های مختلف کمری هستیم، این وضعیت باید برای تمامی اشخاص دربرگیرنده باشد.

گاهی اوقات ممکن است ضربه ی یک دست به پشت صندلی بسیار دردناک باشد. به همین دلیل نیازمند هستیم که بخش تکیه گاه کاملا مقاوم و ضربه گیر ساخته شود.

دسته ها از امکانات بسیار خوب در صندلی های ارگونومیک هستند. اما این را نیز در نظر داشته باشید که دسته های جدانشدنی و غیرمتحرک، ممکن است در شرایط بدتر آزاردهنده باشند.

بنابراین بهتر است به دنبال خرید صندلی با دسته های جداشدنی و یا حداقل دسته های متحرک باشید. قطع بدانید زمانی می رسد که ترجیح می دهید، دسته های صندلی برداشته شوند.

به طور کلی می توانیم بگوییم که بهترین روش برای خرید صندلی ارگونومیک، آن است که برای چند دقیقه ای روی آن نشسته و تمامی حالات را امتحان نمایید.

با نشستن روی چند صندلی مختلف، به راحتی درمی یابید که کدام مدل با فرم بدن شما سازگاری بیشتری دارد و حین استفاده از آن راحتی بیشتری خواهید داشت.

 

 

برچسب ها: 
صندلی،خرید صندلی،صندلی چوبی،صندلی ارگونومیک

درباره نویسنده

نويسنده:سمیرا

افزودن دیدگاه جدید