ثبت رایگان کسب و کار

اصول طراحی سالنهای آمفی تئاتر

شما اینجا هستید

نویسنده: 
آربروسک

هر سالن آمفی تئاتر به سه بخش اصلی؛ پذیرش و ورودی، فضای انتظار و فضای خدمات تقسیم می شود. در طراحی سالن آمفی تئاتر مسائلی چون اندازه سن، دید افقی و عمودی مناسب، راحتی صندلی آمفی تئاتر و ... باید به دقت مورد توجه قرار گیرد تا تمام نیازهای مخاطب را برآورده سازد.

اندازه و ابعاد سن بستگی به مساحت کل سالن آمفی تئاتر که در آن صندلی آمفی تئاتر هست دارد. اندازعه اصولی و مهندسی شده آن 10/1 است که بخش هایی چون اتاق فرمان و پشت صحنه نیز در آن تعبیه می شوند.

نکات مهم در طراحی سالن آمفی تئاتر

سالن آمفی تئاتر

زاویه دید افقی و عمودی
زاویه دید به عواملی چون مسطح و پله ای و شیبدار بودن سالن نیز بستگی دارد. اما فرمولی وجود دارد که با آن میتوان زاویه دید کل سالن را محاسبه کرد.

زاویه دید افقی افراد نشسته بر روی صندلی های سالن آمفی تئاتر در داخل سالن حدودا 112 درجه می باشد. که طبق اصول طراحی مهندسی سالن و صندلی این زاویه دید ردیف اول است و زاویه دید ردیف آخر حدود 80 درجه می باشد و با توجه به این تفاسیر زاویه دید کلی سالن حدودا 94 درجه می شود زاویه دید افقی کلی= (زاویه دید اولین ردیف +زاویه دید آخرین ردیف) تقسیم بر 2

شکل سالن آمفی تئاتر
شکل سالن بر بسیاری از مسائل تاثیر دارد. معمولا سالن های برای کمتر از 100 نفر به شکل چهارگوش هستند و سالنهای شیب دار و پله ای برای بیش از 100 نفر طراحی می شوند. انعکاس صدا نیز به شکل سالن مرتبط است.

آکوستیک
تمامی اشیا ضریب جذب و ضریب بازتاب یا انعکاس صدا دارند. که در سالنهای آمفی تئاتر نیز به همین صورت است. برای سالن های بیشتر از 300 متر مربع رعایت اصول آکوستیک نقش بسیار مهمی دارد به طور مثال سطوح محدب و مقعر و به طور کلی سطوح نا منظم در انعکاس امواج صوتی و ایجاد مشکلات اکوستیکی نقش دارند. که این به پارامترهایی چون ارتفاع و طول و عرض سالن نیز بستگی دارد.

برچسب ها: 
سالن آمفی تئاتر
سالن همایش
سالن کنفرانس

درباره نویسنده

نويسنده:آربروسک

افزودن دیدگاه جدید