ثبت رایگان کسب و کار

اصول تقسیم فضای فست فود

شما اینجا هستید

نویسنده: 
آربروسک

راه اندازی یک فست فود نیازمند مکان مناسب و تجهیزات مخصوص این کار است. از آنجایی که قرار است تمام مراحل انبار، آماده سازی، پخت و سرو غذا در یک مکان انجام شود، نیاز به فضای وسیعی هست تا بدون هیچ مشکلی چرخه این شغل به حرکت درآید. مشاور راه انداز فست فود در مورد مکان برپایی این کسب و کار بسیار حساس است و سنجیده تصمیم می گیرد.

تنهای یک فضای وسیع برای موفقیت در اجرای یک نمونه موفق فست فود کفایت نمی کند و لازم است تا در محله مناسب و شلوغ باشد که در جذب مشتری موفق ظاهر شود. همچنین دوری و نزدیکی نسبت به رقبا بسیار مهم است.

بخش های اصلی یک فست فود

پس از آنکه مکانی مناسب برای برپایی فست فود یافتید لازم است تا بخش بندی صورت گیرد تا کارها تداخل نداشته باشند.

انبار 
انبار کردن مواد غذایی در فست فود بسیار مهم است. انبار باید در مکانی قرار گیرد که ورود کالا و مواد اولیه غذایی به سادگی صورت گیرد. همچنین زمان پخت و پز و آماده کردن غذا باید سرآشپز در کمترین زمان به آن دسترسی داشته باشد. انبار کردن مواد غذایی که فاسد شدنی است باید در یخچال و فریزر صورت گیرد و مواد دیگر درقفسه ها باشد.

سردخانه ها، یخچال ها، فریزرها، قفسه بندی ها، سطل های آشغال و … همگی برای یک انبار لازم هستند.

آماده سازی
آماده سازی مواد اولیه برای پخت خودش یک مرحله مهم در آشپزی است که تجهیزات و فضای خاص خود را می طلبد. برای عمل آوری محصولات ورودی به انبار از قبیل مواد غذایی، گوشت، مرغ، سبزیجات و … به تجهیزاتی از قبیل میز استیل، سینک، وان شستشو، تخته کار، چاقو و دستگاه هایی از قبیل سس زن، آرد زن، بیفتک زن، خمیر گیر، خمیر پهن کن و … نیاز است.

قسمت پخت و پز
این قسمت که آخرین مرحله برای آماده سازی غذای فست فودی است با توجه به منوی غذایی فست فود تجهیزات مختلفی دارد. همه غذاها که در یک فست فود عرضه می شوند با یک فر یا دستگاه آماده نمی شوند. فر پیتزا (ریلی – آونی – گردان) برگر پز ریلی اتوماتیک یا گریل ذغالی، تاپینگ پیتزا و ساندویچ، دستگاه پخت تحت فشار کنتاکی (هنی پنی)، دیسپلی گرم کنتاکی، گرمخانه سیب زمینی و برگر نمونه هایی از این تجهیزات هستند.

قسمت سفارش گیری و تسویه
هر کسی که وارد ساندویچی یا رستوران می شود باید در جایی غذای مورد نظرش را سفارش دهد. و در نهایت برای تسویه به آنجا رجوع کند. معمولا دراین قسمت یک حسابدار به کارهای رسیدگی میکند و میزکار مخصوص خودش را دارد.

قسمت پذیرایی و سرویس دهی
همان بخشی که مشتری ها میبینند همین بخش سرویس دهی است که میز و صندلی یا کاناپه رستورانی در آن قرار گرفته اند. باید این بحش از فضای کافی برخوردار باشد و به گونه ای زیبا طراحی شود که مشتری ها حس خوبی داشته باشند. طراحان دکوراسیون وقت بیشتری برای طراحی این بخش صرف می کنند و اصول و قواعد خاص خود را دارد.

برچسب ها: 
ساندویچی
فست فود
مکان فست فود

درباره نویسنده

نويسنده:آربروسک

افزودن دیدگاه جدید