ثبت رایگان کسب و کار

استفاده از چرخه رنگ ها: یافتن زمینه رنگی مناسب برای دکوراسیون داخلی

شما اینجا هستید

نویسنده: 
Negin.Fealegari

رنگ و چرخه رنگ ها اغلب، ظرفیت ایجاد محیط یا شکستن آن را در یک اتاق دارد. در واقع، این یکی از جنبه های دکوراسیون داخلی است که بسیاری آن را به متخصصان واگذار می کنند. ولی انتخاب زمینه رنگی هماهنگ و ایده آل، نیاز به چیزی جز دانش تئوری در مورد تئوری رنگ و کمی اعتماد به نفس ندارد. چطور می توان به چنین شناختی دست پیدا کرد؟ یک مفهوم عالی برای شروع، چرخه رنگ ها است.

چرخه رنگ ها چیست؟

چرخه رنگ یک مدل تصویری برای کمک به مردم در انتخاب رنگ هایی است که کنار هم خوب به نظر می رسند. اگرچه تنوع بی شماری از چرخه رنگ وجود دارد، متداول ترین مدل، چرخه دوازده رنگ است که شامل سه رنگ اصلی و مشتقات آنها می شود. بهتر است نگاه دقیق تری به ساختار آن داشته باشیم.

حتما بخوانید: با افزودن رنگ به یک دکوراسیون سفید، تضاد و روشنایی ایجاد کنید

چرخه رنگ ها : یافتن زمینه رنگی مناسب برای دکوراسیون داخلی

رنگ های اصلی، ثانویه و رنگ ثالث

رنگ های اصلی

سه رنگ منحصر بفرد، که بعنوان رنگ های اصلی شناخته می شوند، مبنای چرخه رنگی را شکل می دهند. این رنگها قرمز، آبی و زرد می باشند. مخلوط کردن قسمت های برابر از هر یک از این رنگها با هم، سفید را تولید می کند.

بیشتر بخوانید: آیا قرمز رنگ عشق است و چگونه در دکوراسیون استفاده می شود؟

چرخه رنگ ها : یافتن زمینه رنگی مناسب برای دکوراسیون داخلی

رنگ های ثانویه

این رنگها با مخلوط کردن بخش های مساوی از هر دو رنگ اصلی ایجاد می شوند و شامل سبز، نارنجی و بنفش هستند.

بخوانید: رنگ اسطوخودوس یا بنفش کمرنگ چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

چرخه رنگ ها : یافتن زمینه رنگی مناسب برای دکوراسیون داخلی

رنگ های ثالث

این رنگها حاصل مخلوط کردن یک رنگ اصلی با رنگ ثانویه مجاورش است. بعنوان مثال، مخلوط کردن بخش های مساوی از سبز و زرد، رنگی تولید می کند که با نام زرد- سبز شناخته می شود. همانطور که می بینید، این رنگها چرخه رنگ را کامل می کنند.

مطالعه کنید: اسرار و رموز رنگ های مناسب و کارآمد در اتاق خواب

چرخه رنگ ها : یافتن زمینه رنگی مناسب برای دکوراسیون داخلی

رنگهای گرم و سرد

رنگ های چرخه رنگ را می توان بر اساس جو و احساساتی که بر می انگیزانند به دو دسته تقسیم کرد. رنگ های روشن که حس گرما ایجاد می کنند و رنگ های گرم نام می گیرند. این رنگها شامل قرمز و ارغوانی تا زرد می شوند.

لطفا بخوانید: چگونه رنگ درست کاناپه را برای دکوراسیون اتاق نشیمن انتخاب کنیم؟

رنگ هایی که دقیقا حس مخالف ایجاد می کنند رنگ های سرد نامیده می شوند. این رنگها بی اثر تر از رنگ های گرم هستند و با دماهای سرد و استراحت سر و کار دارند. تمام رنگها از زرد- سبز تا آبی نیلی رنگ های سرد هستند.

چرخه رنگ ها : یافتن زمینه رنگی مناسب برای دکوراسیون داخلی

رنگهای خنثی

رنگ های ضعیف تر که توجه کمی را به خود جلب می کنند با عنوان رنگ های خنثی شناخته می شوند. این رنگها شامل رنگهای سفید، سیاه و خاکستری هستند. کار با این رنگ ها بسیار ساده می باشد چرا که به راحتی با هر زمینه رنگی دیگر ترکیب می شوند.

بیشتر بخوانید: رنگ خنثی چیست: معنا و مفهوم رنگ های خنثی

زمینه های رنگی

چرخه رنگ ابزار ارزشمندی در انتخاب زمینه رنگی است. چند روش محدود برای استفاده از این چرخه برای انتخاب ترکیب رنگهایی که با هم هماهنگ باشند وجود دارد.

تک رنگ (منوکروماتیک)

استفاده از انواع مختلف یک رنگ، زمینه رنگی تک رنگ نامیده می شود، که یکی از ایمن ترین و ساده ترین راه ها برای انجام دادن است. این زمینه، روشن بنظر می رسد و یک محیط متعادل و آرام ایجاد می کند. یک نقص این زمینه این است که ایجاد کانون توجه در آن سخت تر می باشد. چرا که تضاد رنگی در آن وجود ندارد.

بیشتر بدانید: چطور دکوراسیون فوق العاده جذاب و متفاوتی را با رنگ فیروزه ای ایجاد کنیم؟

چرخه رنگ ها : یافتن زمینه رنگی مناسب برای دکوراسیون داخلی

چرخه رنگ ها : یافتن زمینه رنگی مناسب برای دکوراسیون داخلی

زمینه با رنگ های مشابه

ممکن است فکر کنید رنگ های مشابه، رنگ های مجاور هم هستند چرا که در چرخه رنگ کنار هم قرار دارند. رنگ های مشابه در اصل کنار هم خوب بنظر می رسند چرا که ریشه مشابهی دارند. این زمینه معمولا در طبیعت دیده می شود.

مطلب پیشنهادی: چرا رنگ زرد بهترین رنگ برای طراحی دکوراسیون اتاق کار خانگی است؟

چرخه رنگ ها : یافتن زمینه رنگی مناسب برای دکوراسیون داخلی          چرخه رنگ ها : یافتن زمینه رنگی مناسب برای دکوراسیون داخلی

زمینه رنگی تک رنگ و زمینه مشابه، نقاط اشتراک زیادی دارند. کار با هر دو ساده است و حس تعادل ایجاد می کنند. هرچند زمینه رنگی مشابه کمی تضاد هم ارائه می دهد. بهتر است رنگهای زیادی بکار نبرید و رنگهای گرم را با رنگهای سرد ترکیب نکنید.

بخوانید: یک اتاق خواب دنج و آرامش بخش با این رنگ ها داشته باشید

رنگ های مکمل

هر دو رنگی که مقابل هم باشند رنگهای مکمل نام می گیرند. همانطور که از نامش مشخص است رنگ های مکمل همدیگر را تقویت کرده و تقریبا همیشه در کنار هم عالی به نظر می رسند. این زمینه رنگی را در موارد متعددی در زندگی روزمره خود می بینید. بعنوان مثال، قرمز و سبز کریسمس.

چرخه رنگ ها : یافتن زمینه رنگی مناسب برای دکوراسیون داخلی      چرخه رنگ ها : یافتن زمینه رنگی مناسب برای دکوراسیون داخلی

تضاد شدید میان دو رنگ مکمل یک اثر برجسته ایجاد کرده که حداکثر توجه را به خود جلب می کند. هر چند، این زمینه رنگی همیشه در مقادیر زیاد خوب بنظر نخواهد رسید. می توانید با انتخاب یک رنگ اصلی و استفاده ماهرانه از رنگ دیگر در مقادیر کمتر، مانع این مشکل شوید. توجه داشته باشید که دو مجموعه رنگهای مکمل با عنوان زمینه چهارتایی شناخته می شوند.

بدانید: ایده های برتر دکوراسیون برای انتخاب رنگ اتاق خواب

رنگ های نیمه مکمل

این زمینه از مفهوم رنگهای مکمل گرفته شده است. با انتخاب یک رنگ اصلی و دو رنگ مجاور از رنگ های مکمل آن (مخالف) این زمینه ایجاد می شود. اگرچه متعادل کردن این رنگها دشوارتر از زمینه تک رنگ یا مشابه است. زمینه نیمه مکمل تضاد رنگ های مکمل را بدون شدت نشان می دهد.

چرخه رنگ ها : یافتن زمینه رنگی مناسب برای دکوراسیون داخلیچرخه رنگ ها : یافتن زمینه رنگی مناسب برای دکوراسیون داخلی

سه تایی

استفاده از سه رنگ از اطراف چرخه رنگ به مقدار مساوی، زمینه سه تایی نامیده می شود. بعنوان مثال سبز، نارنجی و آبی. اثر این زمینه رنگی شبیه نیمه مکمل است، چرا که اثر متنوع و لطیفی ایجاد می کند. بهترین راه برای هماهنگ کردن رنگ های سه تایی، انتخاب یک رنگ غالب و دو رنگ فرعی است.

چرخه رنگ ها : یافتن زمینه رنگی مناسب برای دکوراسیون داخلیچرخه رنگ ها : یافتن زمینه رنگی مناسب برای دکوراسیون داخلی

بکار بردن تئوری رنگ

تئوری رنگ یک راهنمایی قطعی برای دکوراسیون داخلی است. سیستمی است که درک اصولی از رنگ فراهم کرده و مجموعه ای از مفاهیم برای تجربه کردن ارائه می دهد. تعدادی از این زمینه را انتخاب کرده و آنها را تجربه کنید تا دانش عملی خود از رنگ و طراحی را بدست آورید. می توانید با استفاده از یکی از ابزار های متعدد موجود در اینترنت برای کار کردن با طرح های رنگی بالا و طرح های دیگر شروع کنید.

پیشنهاد ویژه: دکوراسیون اتاق خواب و اثرات رنگ ها بر حالات رفتاری و مودی

در این مقاله کلیاتی در مورد انواع و چرخه رنگ مورد بحث واقع شدند. لطفا نظرات و پیشنهادات و تجربیات خود در بکارگیری رنگ های مختلف را در قسمت دیدگاه های با ما به اشتراک بگذارید.

 

منبع: livehome3d | تحریریه گروه طراحی دکوراسیون دکوملک

ابزار و طراحی دکوراسیونرنگ بندی
فضاهای داخلیفضای کلی منزل
برچسب ها: 
انتخاب رنگ
دکوراسیون با رنگ
رنگ بندی
چرخه رنگ ها

درباره نویسنده

نويسنده:Negin.Fealegari
عضو و نویسنده گروه تحریریه دکوملک

افزودن دیدگاه جدید