ثبت رایگان کسب و کار

آشنایی با فرش های پارسی در سنت و سبک قبیله ای

شما اینجا هستید

نویسنده: 
elahe

فرش های پرشین یا همان فارسی در سنت و سبک قبیله ای دارای قدمت بسیار بالایی است. طرح ها و رنگ های بکار رفته در فرش های ایرانی منحصر بفرد بوده و حتی پس از گذشت چندین سال، هنوز هم حرف اول را در دنیای فرش جهان می زند. در مقاله " فرش ها و قالیچه های آنتیک پرشین و پارسی در سنت قبیله ای" مطالبی در مورد این نوع سبک فرا گرفتیم. در این مقاله نیز توضیحات بیشتری مورد بررسی قرار گرفته اند.

آشنایی با فرش های پارسی در سنت و سبک قبیله ای

فرش های ایل قزاق توسط افراد قبیله و روستا در مرتفع ترین نقاط قفقاز بافته می شد. بهترین نوع قزاق در قرن 19 رنگ های با کیفیت بالا و گستره وسیع زمینه رنگی داشتند. این فرش ها همچنین بافت شل و پرزهای بلندتری داشتند. رنگ های اصلی و طرح های فضادار مدل های قزاق، دارای کیفیتی گرافیکی و برجسته بودند. این گروه شامل تعداد وسیعی از زیر گروه های منطقه ای می شد از جمله کاراچف ( Karachov)، لری پامبک (Lori Pambak ) و سوان (Sewan) که با توجه به المان های نمادین طراحی که در بافت هر گروه بکار می رفت، به راحتی متمایز می شوند.

بیشتر بدانید: مدل قالیچه های شیک برای اتاق نشیمن

آشنایی با فرش های پارسی در سنت و سبک قبیله ای

فرش های قره باغ به منطقه مرزی کوهستانی مربوط می شود که از قرن 17 افراد با مذاهب مختلف و پیش زمینه های فرهنگی گوناگون در آن سکونت داشتند. بسیاری از مدل های قره باغ توسط بافندگان ارمنی بافته می شد که طرح های نمادین مسیحی باستان را در الگوهای خود بکار می بردند. بعنوان مثال طرح عقاب قزاق با نام چلابرد قره باغ (Chelaberd Karabagh) هم شناخته شده و مدالیون های آفتاب سوخته آن بعنوان نماد مسیح و دوازده پیروش تفسیر می شود. سبک های طراحی دیگر از جمله کلادبند قزاق (Cloudband Kazak )، تصورات اژدهای شرق دور را به مخلوط این اثرگذاری منسجم وارد می کند. انواع قره باغ اغلب از رنگ های اشباع زمینی، نقاشی آنی و طرح های بدون ساختار حیوانات استفاده می کردند. یک گروه تخصصی از طرح های شاداب پوشیده از گل تحت تاثیر سبک روسی استفاده می کرد.

بخوانید: دکوراسیون کف و راهنمای انتخاب فرش

آشنایی با فرش های پارسی در سنت و سبک قبیله ای

 فرش های گنجه مربوط به شهر تجاری با همین نام است که از طریق آن فرش های قفقازی نواحی مختلف همسایه از جمله قزاق، قره باغ، شیروان و باکو در قرن 19 عبور می کرد. شناخته شده ترین سبک طرح گنجه شامل زمینه ای از راه راه های دو وجهی گسترده می شود که گل های کوچک دارد. بافندگان گنجه اغلب از طرح ها و الگوهای هر یک از سنت های مجاور الهام می گرفتند، بویژه قزاق. این طرح ها را با بافتی ظریف ترکه مختص این منطقه بود می بافتند. ابعاد راهرو که در بسیاری از سبک های دیگر نادر است، بطور معمول در این ناحیه بافته می شد.

حتما بخوانید: دکوراسیون کف: 7 اشتباه در انتخاب فرش که هرگز نباید مرتکب آن ها شوید

آشنایی با فرش های پارسی در سنت و سبک قبیله ای

فرش های داغستان، بافت های قبیله ای مرتبط با نواحی تولیدی شمالی کوه های قفقاز هستند. این منطقه شامل برخی بخش های صحرای قفقاز و مناطق مسطح و پست نزدیک شهر دربنت (Derbent) و حاشیه دریای خزر می شود. در این منطقه از زمان باستان فرش بافته می شد و تولیدات اصلی از قرن 17 تا قرن 19 موجود است. منطقه داغستان بخاطر تولید انواع با گره های ظریف برای عبادت با ساختاری عالی معروف است. در کنار طرح های قوس دار زاویه ای، ظریف ترین فرش های داغستان، طرح های پیچیده و گل های رنگی را شامل می شود.

مطالعه کنید: چگونه یک فرش مناسب برای کف خانه خود انتخاب کنیم؟

آشنایی با فرش های پارسی در سنت و سبک قبیله ای

کوبا یک سبک فرش است که در شهر کوبا و اطراف آن بافته می شد. کوبا در شرق کوههای قفقاز قرار دارد. این منطقه توسط مراکز عمده تولید فرش احاطه شده بود؛ داغستان در شمال و شیروان و باکو در جنوب. این نزدیکی به تنوعی از مراکز عمده بافت فرش قفقازی، امکان بکارگیری طرح های همسایه ها را به بافندگان کوبا می داد. در حالی که آنها سبک متمایز خود را نیز حفظ کرده بودند. مدل های آنتیک کوبا معمولا با طرح های پیچیده و با گره زنی ظریف و پرز های کوتاه شناسایی شده و به فرش های با ترکیب متراکم، شفافیت و وضوح اضافه می کرد. بهترین طرح ها و انواع در این سبک، پیش از ظهور دوره تجاری اوایل قرن 20، رنگ های طبیعی با دامنه وسیعی از رنگ ها را بروز می داد.

بیشتر بخوانید: فرش و قالیچه های قدیمی و آنتیک در سبک سنتی

آشنایی با فرش های پارسی در سنت و سبک قبیله ای

فرش های بختیاری توسط افراد ایل های کوه های زاگرس و پیش از سال 1930، فقط برای مردم بختیاری یا برای اشتراک در ایران بافته می شد. از قدیم، بختیاری فقط الگوهای هندسی داشت ولی اثرات مراکز بافندگی اطراف با سنت الگوهای گلدار، یک طرح گلدار هندسی متمایز ایجاد کرد که مختص بختیاری ها بود. در این میان، انواعی با طرح باغ و گل فرنگ از قرن 19امروزه بیشتر موجود هستند. فرش های تولید شده توسط این گروه بخاطر کیفیت بسیار بالای مواد بکار رفته و پشم بسیار بادوام غنی از لانولین ( lanolin) و تنوع رنگی مورد علاقه بافندگان بختیاری شناخته شده اند. مدل های بختیاری با رنگ های طبیعی تهیه شده و دامنه حیرت انگیزی از رنگ ها را شامل می شود که همواره مورد تقاضای شدید بوده است.

بدانید: چطور لکه فرش و قالیچه را از بین ببریم؟

آشنایی با فرش های پارسی در سنت و سبک قبیله ای

شمال غرب، به گروهی از فرش های متنوع آنتیک اطلاق می شود که الگوها و ویژگی های هریز ( Heriz)، قفقاز و گروه های قبیله ای آذربایجان را شامل می شد. الگوهای این فرش ها بسختی قابل تمایز هستند. مدل های شمال غربی معمولا هندسی بوده ولی اغلب موارد ساده در فرش های هریز به چشم می خورد. طرح های هندسی سبک های قفقازی نیز موجود هستند. فرش های شمال غرب معمولا ساختاری ضخیم تر با فنداسیونی نخی دارند.

مطالعه نمایید: کف اتاق خود را شیک کنید: دکوراسیون با فرش

آشنایی با فرش های پارسی در سنت و سبک قبیله ای

شاهسون بعنوان یکی از قبایل آذربایجان، پشم را به اغلب سنت های بافندگی در ناحیه کوه های قفقاز وارد کرد. فرش های شاهسون ارتباط نزدیکی با سبک های مجاور از نظر بافت داشته و اثرات قبایل قفقازی و فرش های روستیک پارسی را در طرح های خود پذیرا بودند. فرش های شاهسون الگوی متمایزی ندارند ولی بخاطر تولید دامنه کاملی از طرح های قبیله ای، بنام هستند. طرح ها اغلب انتزاعی هستند و محدود به موارد بسیار ساده هندسی می شوند. اغلب شاهسون ها بافت های مسطح هستند و موارد پرز دار بسیار غیر معمول می باشند.

آشنایی با فرش های پارسی در سنت و سبک قبیله ای

لری که بسیار محدود تولید می شود، در میان نادرترین فرش های پارسی آنتیک در منطقه جنوب می باشد. فرش ها دراین سبک قبیله ای فقط با ابعاد محوطه ای بافت می شوند. همانند سایر گروه های جنوب غرب، الگوها بسیار هندسی اند ولی مقیاس بزرگتر از قشقایی و فرش های خمسه عرب دارند. رنگ ها شفاف شایع هستند و اغلب فرش های لری زمینه های آبی تیره دارند. این موضوع جامعیت دارد. این فرش ها مانند اغلب موارد قرن 19 دسته ای نرم و سست دارند.

مطلب پیشنهادی: طراحی دکوراسیون داخلی و داستان فرش ها و قالی ها

در قسمت دیدگاه ها منتظر پیشنهادات و نظرات شما هستیم.

 

منبع: claremontrug | تحریریه گروه طراحی دکوراسیون دکوملک

ابزار و طراحی دکوراسیونفرش، موکت و قالیچه
فضاهای داخلیکف
برچسب ها: 
آنتیک
فرش
قالی
قالیچه

درباره نویسنده

نويسنده:elahe
نویسنده و عضو گروه تحریریه دکوملک

افزودن دیدگاه جدید